Mentālās aktivitātes iekštelpās

Daudzas mentālās aktivitātes var īstenot iekštelpās. Tās var būt arī īsts glābiņš suņu saimniekiem lietainās dienās, jo ne vienmēr ir jādodas garās pastaigās. Reizēm pietiek ar īsu dabisko vajadzību nokārtošanas pastaigu un kārtīgu mentālo aktivitāšu sesiju mājās.

Šai sadaļā piedāvājam dažādas idejas suņa mentālajām aktivitātēm iekštelpās.

Ostīšanās uzdevums 1
Ostīšanās uzdevums 2
Ostīšanās uzdevums 3

Ostīšanās uzdevumi

Liela daļa suņiem piemēroto mentālo aktivitāšu ir saistītas ar ostīšanos. Suņiem ir ļoti spēcīga oža. Zinātnieki lēš, ka tā ir 10 000 līdz pat 100 000 reižu labāka nekā cilvēkam. Mums, suņu saimniekiem ir jādod iespēja saviem četrkājainajiem draugiem šo spēcīgo instrumentu lietot. Ostoties suns intensīvi uzņem jaunu informāciju, nogurst un nomierinās.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā sunim iekštelpās nodrošināt mentālās aktivitātes ar ostīšanos, ir veikalos nopērkami vai paštaisīti ostīšanās paklājiņi. Ostīšanās paklājiņi ir klāti ar bārkstīm, kabatiņām un līdzīgiem elementiem, kuros suņa saimnieks var sabērt ēdienu un ļaut to meklēt ar deguna palīdzību. Ēdienu var salikt arī kēksiņu formās un tām virsū uzlikt tenisa bumbiņas, rotaļlietas vai citus piemērota izmēra priekšmetus, zem kuriem sunim ēdiens jāatrod.

Cita alternatīva ostīšanās uzdevumam – saimnieks uz grīdas izklāj segu vai dvieli, tajā izkaisa pārtiku un aizrullē audumu ciet. Noliek izveidoto rulli uz zemes un ļauj sunim domāt, kā tikt pie paslēptā ēdiena.

Kopīgi varat spēlēt arī “krūzīšu spēli” – saliek rindā krūzītes un zem vienas vai vairākām no tām paslēpj gardumus. Krūzītes samaina vietām un ļauj sunim meklēt paslēptos gardumus.

Katrs suns atradīs citu risinājumu mentālo uzdevumu risināšanai – viens priekšmetus, zem kuriem paslēpts ēdiens, nostums nost ar ķepu, cits tos izcels ar zobiem, vēl cits apgāzīs visu konstrukciju. Suņa saimniekam jāatceras, ka jebkurš suņa izraudzītais risinājums ir labs, un ka sunim ar uzdevumu nav obligāti jātiek galā tieši tādā veidā, kā saimnieks to bija iecerējis. Svarīgākais ir tas, ka suns domā. Galvenais saimnieka uzdevums – vērot procesu un sekot līdzi, lai suns procesā nenonāk frustrācijas stāvoklī.

Cita sunim noderīga ostīšanās aktivitāte, kas neprasīs lielu piepūli no saimnieka, ir dažādu jaunu priekšmetu (priekšmetu, kas iepriekš nav atradušies mājās, tātad satur citas smaržas) ostīšanas aktivitāte. Nākamreiz, kad saņem sūtījumu, pirms izmet tā kasti, ļauj sunim to kārtīgi apostīt. Arī tas būs labs mentālais treniņš.

Laizāmais paklājiņš suņiem
Suns grauž kong

Laizāmās un graužamās aktivitātes

Daudziem suņiem lielu prieku sagādā laizāmie paklājiņi. Tie, tāpat kā ostīšanās paklājiņi, var būt gan pirkti, gan paštaisīti. Mājas apstākļos laizāmo paklājiņu var izveidot, izmantojot ledus kubiņu saldējamos traukus. Tajos ieliek maltu gaļu, konservus, biezpienu vai jebkuru citu sunim piemērotu, izsmērējamu ēdienu, kas sunim iet pie sirds.

Labu mentālo treniņu nodrošina arī graužamās rotaļlietas, kuras var piepildīt ar ēdienu (konserviem, pastu, svaigbarību u.tml.) – KONG rotaļlietas un līdzīgas. Izvēloties graužamo rotaļlietu, jāskatās, lai tā ir labas kvalitātes (gana izturīga), atbilstoša izmēra un atbilstošas grūtības pakāpes.

Gan laizāmie paklājiņi, gan pildāmās rotaļlietas ir labs variants, kā sunim izbarot veselu ēdienreizi, ja vien tas sunim neizsauc frustrāciju par to, ka ēdienu nevar dabūt gana ātri (šādā gadījumā vismaz daļu ēdienreizes būtu vēlams izbarot tradicionāli, no bļodas).

Ja vēlamies, lai suns ar laizāmajām vai graužamajām aktivitātēm nodarbotos ilgāk, graužamās rotaļlietas un laizāmos paklājiņus var arī sasaldēt.

Mērķa uzdevums

Mērķa uzdevumi

Mērķa uzdevumi ir intensīvs mentālais treniņš. Mērķa uzdevumiem ir vairāki sarežģītības līmeņi. Iesākumā mērķa uzdevumu var trenēt sekojoši - dod sunim uzdevumu mērķēt uz plaukstu vai kādu priekšmetu, neko nesakot. Otrā rokā tur gardumu tā, lai suns zina, ka tas tur ir, bet netiek gardumam klāt. Gaida, kamēr suns pieliek degunu izvēlētajam priekšmetam (un tas agri vai vēlu notiks, jo suns to vēlēsies apostīt – jāapbruņojas tikai ar pacietību). Kad suns degunu pielicis, suni apbalvo ar gardumu. Vēlāk, kad suns jau ir sapratis, ka par deguna pielikšanu pie izvēlētā priekšmeta var saņemt gardumu, var mainīt objekta atrašanās vietu, piemēram, novietot to tālāk no suņa, augstāk u.t.t.

Ja suns ar mērķa uzdevumiem darbojas jau ilgstoši un viņam tie sagādā prieku, ar laiku mērķa uzdevumu var padarīt vēl sarežģītāku, pārvēršot to par vārdu spēli. Tas darbojas sekojoši - kad suns izvēlētajam priekšmetam pieliek degunu, saimnieks nosauc priekšmeta nosaukumu, piemēram, “pildspalva”. Vēlāk to pašu atkārto ar vairākiem citiem priekšmetiem, piemēram, bumbu un krūzi. Kad suns nosaukumus ir apguvis, priekšmetus saliek rindā un saka, piemēram: “Krūze!” Tad saimnieks gaida, kad suns pieliks degunu pie attiecīgā priekšmeta vai atnesīs to un suni apbalvo. Taču šī jau ir ļoti sarežģīta līmeņa mentālā aktivitāte, kas prasīs ilgstošu darbu un pacietību kā no suņa, tā no saimnieka puses. Iesākumā labāk izvēlēties vieglākas mentālās aktivitātes.

Lietu bardaks

Lietu bardaks

Cita sunim vērtīga mentālā aktivitāte, ko iesakām izmēģināt iekštelpās, ir tā dēvētais “lietu bardaks”. Kamēr suns nav istabā, tajā saliek dažādus priekšmetus (kastes, krēslus, spilvenus – jebko, kas parasti tur nestāv). Starp lietām izbārsta ēdienu un ielaiž suni istabā. Dod komandu “Meklē!” un ļauj sunim pašam pētīt “lietu bardaku”, un atrast ēdienu. Šo aktivitāti var veikt arī pagalmā, ja tāds ir pieejams.

“Lietu bardaks” ir īpaši svarīgs mentālais uzdevums suņiem ar pesimistisku dzīves skatījumu un mazu pašpārliecinātību - nedrošiem suņiem, nervoziem suņiem – kā arī kucēniem. “Lietu bardaka” praktizēšana vairo mieru, ceļ optimismu un pašpārliecinātību. Ar laiku suns sāks “lietu bardakā” justies aizvien labāk, kļūs drošāks iepazīt, apostīt u.t.t.

Foto: Zane Ozoliņa

Apmācība kā mentālā aktivitāte

Arī suņa apmācība var būt mentālā aktivitāte, pie noteikuma, ja mēs tajā ļaujam sunim domāt. Suņa domāšanu varam stimulēt vairākas reizes parādot, ko no viņa vēlamies un pēc tam ļaujot sunim pašam izdomāt vēlamo darbību. Piemēram, sunim iemāca komandu “Vietā”. Saimnieks vairākas reizes parāda, ko no suņa vēlas. Pēc tam saimnieks darbības pārtrauc un gaida, kamēr suns pats piedāvās uzvedību. Par to suni apbalvo. Šai procesā suns ļoti efektīvi nogurst un nomierinās. Papildus šī aktivitāte cels arī suņa optimismu un pašpārliecinātību.

GUDRĀ SPĒLE SUNIM

Citas mentālās aktivitātes – meklēšana, apmācība u.c.

Kā varat nojaust pēc iepriekšējo mentālo aktivitāšu uzskaitījuma, mentālās aktivitātes patiešām ir daudz un dažādas, un iespējas nodarbināt suni mentāli ir plašas. Neskaitot iepriekš uzskaitītās iekštelpu aktivitātes, vēl daudziem suņiem prieku sagādā dažādas mantas, kuras ripinot, sunim pa caurumiņu ir jādabū ārā iekšā sabērts ēdiens. Varat arī durvju ailē novilkt virvīti, kurā iekarināta pārtika (piemēram, paprika, gaļas gabaliņi) un ļaut sunim domāt, kā pie iekārtās pārtikas tikt. Dažādas suņiem paredzētas prāta spēles ir nopērkamas arī zooveikalos, taču bez tām var iztikt – galvenais vērot, kādas spēles sunim patīk un likt lietā fantāziju!

LASI VĒL:

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"