
Kā iemācīt sunim neēst izkārnījumus un citus zemē atrastus atkritumus?
Tu esi devies baudīt jauku, mierpilnu pastaigu ar savu četrkājaino draugu. Te pēkšņi pamani, ka suns sāk kaut ko ēst. Pieliecies un ar šausmām saproti, ka tie ir... izkārnījumi. Ja šī situācija Tev ir pazīstama, zini – Tu neesi viens un Tavs suns nav vienīgais ar šādu “hobiju”.
Patiesībā izkārnījumu ēšana suņu vidū ir bieži sastopama un jā – patiesībā arī dabiska – suņa uzvedība. Šādu uzvedību visbiežāk var novērot kucēniem un jauniem suņiem (aptuveni līdz 2 gadu vecumam), tomēr to var turpināt darīt arī pieauguši suņi.
Šai rakstā pievērsīsimies iemesliem, kādēļ suņi ēd izkārnījumus un stāstīsim par veidiem, kā suni mācīt no šīs uzvedības atteikties.

Kāpēc suns ēd izkārnījumus?
Runājot par izkārnījumu un citu atkritumu ēšanu no zemes, ir jāsaprot, ka tā ir pavisam normāla, dabiska suņa rīcība, nevis “problēmuzvedība”. Suņa interese par izkārnījumiem un citiem, iespējams, mums, cilvēkiem nepatīkamiem atkritumiem sākas jau kucēna vecumā, kad kucēns visu pasauli izzina caur muti (tas gan nenozīmē, ka saimniekam būtu jāļauj sunim pagaršot visus zemē atrastos atkritumus, jo starp tiem var būt arī dažādas bīstamas vielas, piemēram, žurku inde!). Turklāt cilvēki un suņi smaržas/smakas uztver un interpretē ļoti atšķirīgi. Kamēr mēs sajūtam tikai smaku, suns sajūt, ko izkārnījumu īpašnieks ir ēdis, sajūt sastāvdaļas, kas organismam šķiet nepieciešamas. Arī to garša suņiem nebūt neliekas pretīga, tieši otrādi. Tādēļ patiesībā zemē atrasts izkārnījums sunim drīzāk liksies “labs ķēriens”, nevis pretīgs atkritums.
Ieradums ēst izkārnījumus un citus atkritumus nostiprinās ar laiku. Jo vairāk reizes suns tiek pie to ēšanas, jo vairāk uzvedība nostiprinās. Ja šādas pieredzes ir bijušas daudz, suns var atkārtot uzvedību arī pieaugušā vecumā.
Kas ir interesanti – bieži vien atkritumu ēšanas uzvedības pastiprināšanos neapzināti izraisam arī mēs paši, suņu saimnieki. Ieraugot, ka suns atkal no zemes ir pacēlis kādu atkritumu, mēs lielākoties krītam panikā, skrienam sunim klāt un cītīgi cenšamies atkritumu dabūt ārā no suņa mutes. Mūsu mērķis ir viens - pēc iespējas ātrāk atbrīvot mīluli no “pretīgā atkrituma”. Taču suns šo uzvedību var interpretēt pavisam atšķirīgi - proti, "es atrodu zemē izkārnījumu (vai ko citu), saimnieks man pievērš uzmanību, sākas jautrība, jandāliņš, "ak, cik jauka nodarbe"! Nereti, suņuprāt, pat dusmīga saimnieka reakcija ir gana laba, galvenais ir dabūt saimnieka uzmanību. Jāņem vērā arī tas, ka rīcība, kad mēs cenšamies sunim kaut ko atņemt, šai lietai piešķir lielāku vērtību, jo suns saprot, ka saimnieks to vēlas dabūt sev.
Vēl runājot par iemesliem, kādēļ suņi ēd izkārnījumus, ir svarīgi pieminēt, ka situācijā, kad suns (īpaši pieaudzis) ir pēkšņi sācis tos ēst, būtu svarīgi konsultēties ar veterinārārstu, jo šāda uzvedība var liecināt arī par dažādām veselības problēmām un barības vielu deficītu organismā.

Kā iemācīt sunim neēst izkārnījumus (un citus atkritumus)?
Labā ziņa ir tā, ka, izmantojot konstruktīvu un pareizu pieeju, suni no izkārnījumu ēšanas ir iespējams atradināt. Mūsu piedāvātā metode darbosies ne tikai izkārnījumu, bet arī jebkuru citu atkritumu gadījumā.
Rīcības plāns soli pa solim:
-
• Pirms sāc suņa apmācību, atceries - primāri ir nepieciešams nodrošināt to, lai sunim neizdodas tikt pie izkārnījumu ēšanas, jo katra reize, kad tas ir izdevies, sunim būs kā apbalvojums par paveikto! Tātad, ja suns ēd Tava kaķa izkārnījumus, kaķa tualete ir jānovieto sunim nepieejamā vietā. Var palīdzēt arī slēgtas kaķa tualetes iegāde. Ja suns ēd izkārnījumus ārā, tad sākotnēji, kamēr suns iemācās tos ignorēt, turi suni pavadā, lai spēj kontrolēt tā darbības un palīdzēt sunim atteikties no atradumu apēšanas mierīgā veidā, nevis caur panikas celšanu.
• Izmanto uzmanības pievēršanas skaņu! Ar uzmanības pievēršanas skaņas palīdzību pārorientē suņa uzmanību uz sevi, bez liekām emocijām. Iepriekš iemāci sunim šo uzmanības pievēršanas skaņu un atkārto to ik pa laikam ikdienā dažādās situācijās, lai iemācītu sunim uz šo skaņu operatīvi reaģēt. Ideālā gadījumā suņa reakcijai uz uzmanības pievēršanas skaņu ir jābūt tik automātiskai, kā cilvēku reakcijai, aizslēdzot dzīvokļa durvis, pirms dodamies prom vai arī izslēdzot gludekli – mēs darām to tik automātiski, ka pat nepiedomājam pie tā, vai esam darbību izdarījuši.
• Ieliec vērtību tajā, ka suns atsakās no atrastā atkrituma (izkārnījuma u.c.)! To vari trenēt caur pavisam vienkāršu atteikšanas spēli - aizmet ēdienu atkrituma virzienā, bet tādā attālumā, lai suns nevarētu atkritumam piekļūt. Dod komandu “meklē” vai “ķer” , pēc tam sauc suni pie sevis un vairākkārt apbalvot atteikšanās lēmumu - aiziešanu prom no kārdinošā atkrituma.
• Izmanto mierīgu aizliedzošu komandu! Ja tomēr nonākat situācijā, kad ir nepieciešams palīdzēt sunim atteikties no atkrituma vēl vairāk, izmanto aizliedzošo komandu “nē”, “nedrīkst” vai “fū” (atkarībā no tā, kuru no šīm frāzēm mēdz izmantot ikdienā, lai kaut ko neļautu). SVARĪGI! Aizliedzošajai frāzei ir jābūt stabilai, nosvērtai un mierīgai, nevis trauksmainai, jo sakāpinātas emocijas suni satrauc un nereti motivē kļūdīties - īstenot nevēlamo darbību. Vēlamā tehnika ir mierīgs, nosvērts “nē” + rokas signāls ✋🏼, ar ko aizturam suņa piekļuvi atkritumam, plaukstu novietojot starp suņa purnu un atkritumu. Tiklīdz suns atsakās, slavējiet un apbalvojiet to. Pēc tam kopā dodieties prom no kairinātāja (atkrituma), turpinot apbalvot suni. Ņem vērā - šai situācijā apbalvošanai ir vitāli svarīga loma, jo, ja sunim atrasto atkritumu tikai atņemsi, suns iemācīsies, ka tas no Tevis ir jāslēpj vai pēc iespējas ātrāk jānorij, lai nepaliktu bešā.
• Trenē mieru, esot vietās, kur ir apkārt šie kairinātāji – izkārnījumi vai citi atkritumi! Māci sunim būt mierīgam, koncentrēties uz sadarbību ar saimnieku, uz ostīšanos, nepārforsētām spēlēm ar saimnieku, nevis atkritumu meklēšanu un ēšanu. Strādāt ar mieru ir iespējams jebkādā sev un sunim ērtā veidā - trenējot stāvēšanu vai gulēšanu, dodot pēc komandas "MEKLĒ" zemē nomestus vai koku mizās noslēptus suņa gardumus/ēdienu. Suņa deguns jūt tālu. Ja suns iemācīsies koncentrēties uz citām nomierinošām aktivitātēm, jūtot izkārnījumus, viņa zemapziņā iestrādāsies miers, kas līdz ar to neliks vienmēr kļūt azartiskam uz to “nomedīšanu”.
• Māci caur spēlēm sunim dalīties ar dažādām, viņaprāt ,vērtīgām lietām jau no pirmajām dienām kopš suni atved mājās. To var darīt spēlējoties ar mantiņām un iemainot vienu mantu pret citu, vai iemainot mantu pret gardumu. Papildus noteikti pieliec savas pozitīvās emocijas par šīm suņa darbībām, tādā veidā papildus motivējot sunim justies labi par to, ka viņš dalās ar jums ar dažādiem, viņaprāt, vērtīgiem ēdieniem/priekšmetiem.
• Nodrošini sunim drošu un daudzveidīgu ēšanu no zemes, lai sunim nebūtu tik ārprātīga / stresaina vēlme grābt / ķert no zemes jebko, kas tur atrasts.
Atceries, ka sunim ir dabiski ēst no zemes. Suns ir suns! Mums tas nav pieņemami, bet suns tāds tika radīts. Līdz ar to tā ir viena no viņa dabiskajām uzvedībām. Pieņem šo faktu un regulāri piedāvā no sevis organizētu drošu ēšanu no zemes - gan iekštelpās, gan ārā dažādās vietās. Ja suns šo dabisko vajadzību būs regulāri apmierinājis, tad atteikties bez stresa no kaut kā paša atrasta būs daudz vieglāk, kad teiksiet "nē" vai piesauksiet suni ar vārdu vai uzmanības pievēršanas skaņu.
Par "My Perfect Dog"
"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē ikvienu suni - jo ikviens suns ir perfekts, it īpaši sava mīļā saimnieka acīs!
Zīmols "My Perfect Dog" piedāvā suņu un to saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, seminārus saimniekiem, kā arī suņu pieskatīšanas pakalpojumus, ja dodaties atvaļinājumā un Jums jūsu mīluli nav kam atstāt uz pienācīgu aprūpi.
Saziņai
Suņu apmācības treneres & uzvedības speciālistes Līgas tel.nr.
+371 26488490
Seko "My Perfect Dog"