Kā rīkoties, ja suns nav ieinteresēts ēdienā?

Daudziem suņu saimniekiem, vērojot sava suņa veselīgo apetīti, ēdienā neieinteresēts suns var šķist tēls no zinātniskās fantastikas, un tomēr suņu saimnieku vidū ir daudzi, kam ir nācies saskarties ar problēmu – mans suns nav ieinteresēts ēdienā. Šai rakstā parunāsim par iemesliem, kādēļ suns var nebūt ieinteresēts ēdienā un kā saimniekam rīkoties attiecīgajās situācijās.

pexels-maksim-goncharenok-4422098

Sāksim ar to, ka dziļākajā būtībā visi suņi ir ieinteresēti ēdienā, jo barības uzņemšana ir viena no suņa dabiskajām pamatvajadzībām, lai izdzīvotu. Intereses trūkumam par ēdienu var izšķirt divus galvenos paveidus – apetītes zudums ikdienā vai intereses par ēdienu trūkums specifiskās situācijās (piemēram, apmācībās).

Ja runājam par apetītes trūkumu/zudumu ikdienā, to novērojot, suņa saimniekam nekavējoties ir jāvēršas pie veterinārārsta, jo apetītes trūkuma pamatā var būt nopietnas veselības problēmas! Suņa apetītes zudumam var būt saistība arī ar suņa mentālo stāvokli. Suns var atteikties no ēdiena, ja viņš jūtas nelaimīgs, nejūtas drošībā. Drošība suņiem, tāpat kā jebkurai citai dzīvai būtnei, ir primārā pamatvajadzība. Kamēr suns nejūtas drošībā, viņš bieži vien nav spējīgs domāt par citām pamatvajadzībām, to skaitā ēdienu. Interese par ēdienu var īslaicīgi zust, ja notikusi strauja apkārtējās vides maiņa (piemēram, suns ir atvests uz jaunām mājām no patversmes), piedzīvotas paaugstināta stresa situācijas. Šādā gadījumā saimnieka uzdevums ir palīdzēt sunim sajusties droši, suni emocionāli atbalstīt.

Pastāv arī situācijas, kad sunim ar apetīti ikdienā nav nekādu problēmu, taču apmācībās, pastaigās un citās ikdienas situācijās suns atsakās no saimnieka sniegtā garduma. Kādēļ tā? Arī šai gadījumā milzīgu lomu spēlē vides ietekme uz suni un stresa līmenis. Suns nereaģē uz ēdienu tad, kad apkārt ir pārāk daudz kairinātāju (piemēram, citi suņi, trokšņi, smaržas), un suņa stresa līmenis ir pārlieku augsts. Turklāt šāds efekts var būt ne tikai negatīvajam stresam (sunim ir bail), bet arī pozitīvajam stresam (suns pārlieku sapriecājas). Sunim šādās situācijās rodas citas intereses, apkārt esošie kairinātāji liekas vērtīgāki un satraucošāki par ēdienu un jā - arī par saimnieku, kas to sniedz. Ja esi attapies šādā situācijā, zini, ka Tavs primārais uzdevums ir nevis aizvien labāku un kārdinošāku gardumu meklēšana, bet gan darbs pie suņa pašpārliecinātības un optimisma, kā arī savas – saimnieka – vērtības celšanas suņa acīs.

pexels-blue-bird-7210628 (1)

Ko darīt, lai suņa acīs celtu gan savu, gan ēdiena vērtību?

Piedāvājam 5 soļus, kuru mērķtiecīga ieviešana ikdienā palīdzēs pietuvoties mērķim!

1. Nodrošini sunim vidi, kurā viņš ir spējīgs Tevi sadzirdēt, fokusēties, sadarboties un mācīties! Pastaigas organizē mazāk publiskās vietās, kas nav ar satraucošiem kairinātājiem pārpildītas. Ja sunim stresu (vienalga pozitīvu vai negatīvu) rada citi suņi, izvēlies pastaigu vietas, kur citus suņus satiksi retāk. Ja suni biedē trokšņi, meklē pastaigām klusākas vietas u.t.t. Tas pats attiecas arī uz apmācībām – ja redzi, ka Tavs suns šobrīd nespēj fokusēties citu suņu klātbūtnē, palielini distanci no citiem suņiem vai iesākumā izvēlies individuālās apmācības.

2. Ievēro distanci no satraucošiem kairinātājiem! Sunim piemēroto distances attālumu suns Tev parādīs pats ar savu uzvedību - kamēr distance starp Tavu suni un kairinātāju (piemēram, citu suni) būs pietiekami liela, suns būs spējīgs saimnieku sadzirdēt, būs spējīgs noreaģēt un mācīties, arī saņemt gardumu. Vēro savu suni, piefiksē viņam komfortablo distanci un ievēro to! Nodrošinot konsekventu suņa apmācību, ar laiku attālumu no kairinātāja varēsi mazināt, tomēr nekādā gadījumā šo procesu nesasteidz.

3. Nodrošini izdošanos! Suns atkārto tās darbības, kas iepriekš ir izdevušās un nesušas vēlamo rezultātu. Tāpēc nodrošini izdošanos apmācības procesā. Neprasi no suņa to, kas pagaidām ir ārpus viņa limitiem. Esi pacietīgs - ievēro distanci, atrodi pastaigām/apmācībām piemērotu, mierīgu vidi – un Tu redzēsi, ka suns sāks reaģēt uz ēdienu.

4. Cel ēdiena un savu vērtību! Neizbaro visu ēdiena dienas devu no bļodas. Daļu ēdiena pasniedz sunim no rokas caur dažādām kopīgām aktivitātēm, spēlēm, apmācības uzdevumiem, vēl daļu – caur mentālajām aktivitātēm. Nodrošini arī to, ka ēdiens bļodā nav pieejams 24/7, bet gan tikai ēdienreizē, jo pretējā gadījumā mēs paši, saimnieki padarām sunim ēdienu nevērtīgu un neinteresantu (turklāt paaugstinām risku, ka ar laiku suns var iedzīvoties liekajā svarā). Katrs barības kumoss var būt Tava iespēja sunim kaut ko iemācīt un stiprināt savstarpējās attiecības, celt savu vērtību suņa acīs!

5. Radi kopīgu, patīkamu un interesantu ēdiena pieredzi! Spēlē spēles, pildi jautras un sunim patīkamas, kustīgas komandas un apbalvo ar ēdienu. Nemēģini dot ēdienu tikai, kad prasi sunim ko statisku, priekš suņa garlaicīgu, piemēram, stāvēt vai iet blakus. Dod ēdiena meklēšanas uzdevumus, iemāci ķert ēdienu gaisā, prasi aktīvas komandas, kas sunim rada prieku.

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2