Ierakstā stāstu un rādu:
🐾 Mentālo spēļu idejas
🐾 Fizisko aktivitāšu idejas
🐾 Kā ar aktivitātēm, ko sunim nodrošinām, mēs ieteikmējam suņa uzvedību

Mentālās aktivitātes – kas tās ir un kādēļ sunim tās ir nepieciešamas?

Jau iepriekš rakstā par suņu pamatvajadzībām stāstījām, ka ir svarīgi nodrošināt suņa vecumam, temperamentam un veselības stāvoklim atbilstošas aktivitātes. Kā arī to, ka aktivitātes nebūt nenozīmē tikai skriešanu, lēkšanu un garus pārgājienus. Svarīga suņa aktivitāšu sadaļa ir arī mentālie jeb prāta treniņi, par kuriem nereti aizmirstam. Ideālais sadalījums starp fiziskajām un mentālajām aktivitātēm būtu 40:60, kur 40% ir fiziskās un 60% - mentālās aktivitātes, neatkarīgi no suņa aktivitātes līmeņa. Šoreiz vairāk parunāsim par to, kādēļ ir svarīgi nodrošināt mentālās aktivitātes un kā tās veidot sunim vērtīgas un piemērotas.

Siņi vietā mierīgi guļ

Kādēļ mentālās aktivitātes ir svarīgas?

Suns ir domājoša būtne. Sunim ir nepieciešams nodarbināt ne tikai fizisko ķermeni, bet arī prātu. Mentālās aktivitātes ceļ suņa optimismu un pašpārliecinātību, vairo mieru un veselīgu nogurumu. Daudzas no tām arī uzlabo un stiprina saikni ar saimnieku.

Turklāt interesanti, ka mentālās aktivitātes ir daudz efektīvāks veids, kā nogurdināt un nomierināt suni, nekā fiziskās aktivitātes. Šī iemesla dēļ tās palīdz cīnīties arī ar dažādām suņu “problēmuzvedībām”, piemēram, mājvietas demolēšanu. Kādēļ tā? Fiziskās aktivitātes sunim, līdzīgi kā cilvēkam, ceļ adrenalīna līmeni. Adrenalīna pieplūdums sunim pat pēc ļoti intensīvas slodzes ļaus būt enerģiskam. Ja fiziskās aktivitātes būs par daudz un par intensīvu, suns fiziski pārstimulēsies un vēlāk pats nespēs nomierināties, un pat nespēs aiziet gulēt (līdzīgi kā tas mēdz gadīties arī cilvēkiem pēc intensīva fiziska treniņa vakarā – jūtamies fiziski noguruši, bet aizmigt nevaram).

Izplatīts kļūdains pieņēmums suņu saimnieku vidū - ja suns joprojām ir aktīvs (vai pat kļuvis vēl aktīvāks) pēc intensīva fiziskā treniņa, tas nozīmē, ka aktivitāšu ir bijis par maz, vajag vēl! Tas ir mīts. Patiesībā šāda situācija visbiežāk liecina, ka fiziskās aktivitātes jau ir par daudz un suns ir pārstimulēts. Nedrīkstam aizmirst arī to, ka pārlieku daudz fiziskās aktivitātes var ne tikai radīt sunim nevēlamu enerģijas pieplūdumu, bet arī pasliktināt suņa veselību.

Mentālās aktivitātes turpretī nodrošina efektīvāku, ilgstošāku nogurumu un mieru. Tiesa, izvēloties nepiemērotas mentālās aktivitātes, suni ir iespējams pārstimulēt arī ar tām, taču par to mēs parunāsim nākamajā raksta sadaļā.

Kā pareizi sākt nodarbināt suni ar mentālajām aktivitātēm?

Sāksim ar to, ka uz mentālajām aktivitātēm attiecas tas pats pamatprincips, kas uz fiziskajām aktivitātēm – kas par daudz, tas par skādi. Mentalās aktivitātes ir neatņemama pilnvērtīgas suņa ikdienas sastāvdaļa, tomēr svarīgi, lai aktivitātes ir atbilstošas konkrētā suņa spējām. Sākumā ir jāsāk ar vieglākām un īsākām aktivitātēm, vēlāk to ilgumu un sarežģītību var pakāpeniski kāpināt. Aktivitātēm iesākumā ir jābūt tik vieglām, lai suns ar uzdevumu viegli tiktu galā un viņam tas iepatiktos. Nav universālas formulas tam, ar cik sarežģītām un ilgām aktivitātēm sākt, jo suņa sākotnējie panākumi mentālajās aktivitātēs būs lielā mērā atkarīgi no viņa temperamenta - suņi, tāpat kā cilvēki, mēdz būt gan pacietīgi, gan nepacietīgi. Kucēniem var būt gana ar pavisam nedaudz mentālajām aktivitātēm (5-10 minūtes), jo tie nogurs ātri. Pieauguši un pacietīgi suņi var darboties ilgāk.

Saimnieka galvenais uzdevums, ieviešot suņa dzīvē mentālās aktivitātes, ir sekot līdzi tam, lai suns netiek pārstimulēts un nenonāk frustrācijas stāvoklī, jo tas parasti nozīmē, ka aktivitāte pagaidām ir par sarežģītu un ir jāsāk ar kādu vieglāku mentālo treniņu. Pārstimulācijas pazīmes mēdz būt līdzīgas garlaicības pazīmēm - riešana, rakšana, graušana, vokalizēšana, kā arī nespēja nomierināties un aiziet gulēt.

Lielā daļā mentālo aktivitāšu tiek izmantots ēdiens. Tā var būt gan suņa ikdienas pārtika, gan gardumi. Ja sunim ikdienas pārtika liekas gana motivējoša, mentālās aktivitātes var būt lielisks veids, kā sunim pasniegt kādu no ēdienreizēm, vienlaikus nodrošinot maltīti un mentālo treniņu. Ieviešot suņa ikdienā mentālās aktivitātes ar gardumiem, saimniekam ir jāseko līdzi, lai mīlulis netiktu pārbarots – spēlēs izmantotie gardumi ir jāskaita iekšā ēdiena dienas devā.

Mentālās aktivitātes iekštelpās

Daudzas mentālās aktivitātes var īstenot iekštelpās. Tās var būt arī īsts glābiņš suņu saimniekiem lietainās dienās, jo ne vienmēr ir jādodas garās pastaigās. Reizēm pietiek ar īsu dabisko vajadzību nokārtošanas pastaigu un kārtīgu mentālo aktivitāšu sesiju mājās.

Šai sadaļā piedāvājam dažādas idejas suņa mentālajām aktivitātēm iekštelpās:

Mentālās aktivitātes ārā

Labākās mentālās aktivitātes sunim ārā ir tās, kas apvieno mērenu fizisko aktivitāšu un mentālo aktivitāšu elementus. Nesteidzīga pastaiga, ļaujot sunim ostīties pēc sirds patikas, ir lielisks fiziskā un mentālā treniņa apvienojums. Taču ir arī dažādas citas spēles, kas piedāvā sunim vērtīgu fizisko un mentālo aktivitāšu balansu. Šeit uzskatitīsiem dažus piemērus:

Vēlam vērtīgu kopā pavadīto laiku! 🐾

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"