
Suņa dabiskās pamatvajadzības un to loma suņa apmācībā
Suņa dabiskās pamatvajadzības un to loma suņa apmācībā
Suņa dabiskās pamatvajadzības ir tēma, ko būtu vērtīgi pārzināt ikvienam, kura ģimenē ir suns. Zināšanas par suņa pamatvajadzībām ir nozīmīgs atbalsts harmonisku suņa-saimnieka attiecību veidošanā. Tās ir arī mūsdienīgas, pret suni ētiskas apmācības pamats un līdzeklis, kas palīdzēs cīņā pret tā dēvētajām “suņu uzvedības problēmām”, kas bieži vien īsti nav uzvedības problēmas, bet gan dabiska suņa atbildes reakcija neapmierinātām pamatvajadzībām.
Šai rakstā piedāvājam jums apkopotu galveno informāciju par suņa pamatvajadzībām. Rakstā uzskaitītās pamatvajadzības piemīt katram sunim, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, šķirnes un citiem faktoriem. Saimnieka uzdevums ir šīs pamatvajadzības apzināties un ņemt vērā, ja vēlaties veidot kā četrkājainajam draugam, tā sev patīkamu sadzīvi.

Drošības sajūta
Suņa, līdzīgi kā cilvēka un citu dzīvo būtņu, primārā pamatvajadzība ir drošība. Tikai pēc tam, kad suns ir apmierinājis savu primāro pamatvajadzību – būt drošībā – tas ir gatavs ķerties pie citu vajadzību apmierināšanas, piemēram, ēšanas (šis ir skaidri novērojams arī ikdienas dzīvē – iespējams, daudzi no jums var atsaukt atmiņā gadījumu, kad suns ir nonācis situācijā, kas tam rada stresu un suns ir atteicies pat no iecienītākajiem kārumiem).
Drošības sajūtu veido virkne faktoru, to skaitā:
-
• Labas sociālās saiknes (pieķeršanās, kontakts ar saimnieku un socializācija)
• Stabila un paredzama sociālā grupa (sunim ikdienā apkārt esošie cilvēki, dzīvnieki)
• Pazīstama apkārtējā vide
• Minimāla saskarsme ar bailes radošām situācijām, to skaitā sodiem.
Lai nodrošinātu sunim drošības sajūtu, saimniekam ir jāseko līdzi suņa emocionālajam stāvoklim un limitiem – ko un cik lielā intensitātē suns attiecīgajā dzīves posmā ir gatavs uzņemt, kas viņam rada bailes u.t.t. Lielu lomu drošības sajūtas veidošanā spēlē sociālais aspekts. Suns ir sociāla būtne. Tam ir svarīgi uzturēties savā “barā” (kuram piederam arī mēs, saimnieki). Sunim ir nepieciešamas kopīgas aktivitātes, kontakts ar saimnieku, arī sociāla gulēšana (sk. sadaļu “Miegs”). Labu sociālo saikņu veidošanai un pašpārliecinātības veicināšanai ir svarīga pareiza un pakāpeniska socializācija gan ar cilvēkiem, gan citiem dzīvniekiem (uzsvars uz atslēgvārdu “pakāpeniska” – veicot socializēšanu, ir būtiski suni nepakļaut pārāk intensīvām jaunām pieredzēm uzreiz, pretējā gadījumā socializācija var radīt pretēju efektu un suns var kļūt tramīgs, bailīgs!). Strādājot ar suņa drošības sajūtu, ir būtiski mācīties “lasīt” arī suņa ķermeņa valodu, ko suņi aktīvi izmanto, lai komunicētu savas emocijas.
Barības uzņemšana
Sunim barība ir jāuzņem atbilstošā daudzumā – ne par daudz, ne par maz. Ēdienam ir jāsatur visas nepieciešamās barības vielas suņa veselības uzturēšanai. (Te noderēs konsultācija ar Jūsu suņa vetārstu, lai izprastu sunim labāko barības veidu.) Ēdienam ir jābūt daudzveidīgam un tādam, kas sunim sagādā prieku. Svarīgi uzturā regulāri iekļaut arī košļājamu, graužamu pārtiku (piemēram, dažādus kaltējumus), jo arī graušana ir suņa dabiska uzvedība. Kā sociāli dzīvnieki, suņi ir arī sociāli ēdāji un labprāt ēd, klātesot citiem “bara” locekļiem.
Būtiski ir neradīt sunim stresu ap ēdienu. Ja to novērojat, ir svarīgi izprast cēloņus un atbilstoši rīkoties, lai stresa situācijas novērstu,- piemēram, ja mājās ir vairāki suņi un līdz ar to, kādam no suņiem ir resursu sargāšanas bailes un suns rij ēdienu vai citādi šo faktu izrāda, tad suņus jābaro ir atsevišķās telpās/vietās, lai ēšanas process būtu mierīgs un neradītu lieku stresu.
Ķermeņa aprūpe
Nākamā suņa pamatvajadzību grupa ir saistīta ar ķermeņa aprūpi. Sunim ir jādod iespēja regulāri nokārtoties. Jānodrošina piemērota kažoka aprūpe un komfortabla temperatūra, nagu un zobu kopšana un uzturēšana veselīgā stāvoklī.
Ķermenisko vajadzību apmierināšanā liela loma ir arī saimnieka pieskārieniem, suņa glaudīšanai - masāžai. Tomēr arī šeit ir svarīgi ņemt vērā to, ka katram sunim patīkamais pieskārienu daudzums, veids un lokācija būs indivuduāla. Tos palīdz nolasīt suņa ķermeņa valoda. Suņi māk ļoti izteiksmīgi parādīt, kuras vietas ir tās, kur viņi vēlas tikt masēti.

Miegs
Pieaugušam sunim diennaktī ir nepieciešamas 10-16 miega stundas (vidēji 14 stunas pieaugušam sunim). Jāatceras turklāt, ka suņu gulēšanas režīms ir polifāzisks - suns nepieciešamo stundu skaitu diennaktī noguļ “vairākos piegājienos”. Pēc savas dabiskās uzvedības suņi galvenokārt ir dienas dzīvnieki. Tas nozīmē, ka diennakts gaišajā daļā tie ir aktīvi, bet tumšajā – guļ.
Suņi ir sociāli gulētāji un viņiem ir dabiski gulēt kopā ar savu “baru”. Ja nav vēlmes vai iespējas nodrošināt sunim iespēju gulēt ar saimnieku vienā istabā, vēlams suņa guļvietu novietot tai pēc iespējas tuvāk un nevērt ciet guļamistabas durvis. Suņa guļvietai ir jāatrodas vietā, kur tas jūtas droši un kur ir nodrošināta optimāla temperatūra (ne par karstu, ne aukstu). Pašai guļvietai ir jābūt ērtai un tādā izmērā, lai suns tajā varētu komfortabli izstiepties. Kā arī ieteicams, ka sunim ir nodrošinātas brīvas izvēles iespējas, kur gulēt - ar to domājot, ka suns netiek ielikts gulēšanai slēgtā būrī. Suņiem bieži vien miega laikā ir vēlme un dabiska nepieciešamība pārvietoties no vienas un citu guļvietu, lai pārkārtotos, izstaipītos vai, piemēram, ja palicis par karstu, apgultos vēsākā vietiņā vai otrādi.
Kvalitatīvs un pietiekams miegs palīdzēs sunim būt mierīgam, nosvērtam, jo miega laikā suns tiek galā ar savām emocijām, pieredzēm.
Aktivitātes
Sunim ir nepieciešams nodrošināt gan fiziskās, gan mentālās aktivitātes. To nepieciešamais daudzums ir atkarīgs no suņa vecuma, temperamenta, aktivitātes līmeņa un veselības stāvokļa, taču, neatkarīgi no šiem faktoriem, vēlams turēties pie sadalījuma 40 % fiziskās aktivitātes un 60 % mentālās aktivitātes.
Runājot par suņu nodarbināšanu, mentālās aktivitātes bieži vien paliek otrajā plānā, taču patiesībā tās sunim ir ļoti būtiskas, jo palīdz uzlabot pašpārliecinātību, optimismu. Turklāt pareizi organizētas mentālās aktivitātes patiesībā ir nogurdinošākas, nekā fiziskās – tās ir efektīvs līdzeklis, kā sunim izlādēt enerģiju un nomierināties. Fiziskajām aktivitātēm ir jābūt mērenā, suņa vecumam un veselībai piemērotā slodzē, un tām ir jānodrošina suņa veselībai droša vide (piemēram, jāizvairās no rotaļām uz slidena grīdas seguma, pārāk aktīvām un agresīvām spēlēm, kas var radīt traumas).
Par "My Perfect Dog"
"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē ikvienu suni - jo ikviens suns ir perfekts, it īpaši sava mīļā saimnieka acīs!
Zīmols "My Perfect Dog" piedāvā suņu un to saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, seminārus saimniekiem, kā arī suņu pieskatīšanas pakalpojumus, ja dodaties atvaļinājumā un Jums jūsu mīluli nav kam atstāt uz pienācīgu aprūpi.
Saziņai
Suņu apmācības treneres & uzvedības speciālistes Līgas tel.nr.
+371 26488490
Seko "My Perfect Dog"