Svarīgākais par suņa socializāciju

Socializācija ir viens no svarīgākajiem procesiem suņa mūžā, kas lielā mērā nosaka to, kādas būs suņa attiecības ar apkārtējo pasauli. Šai ierakstā pastāstīsim par galvenajām lietām, kas par socializāciju jāzina katram esošajam un topošajam suņa saimniekam. 

My perfect dog

Kas ir suņa socializācija?

Socializācijas mērķis ir sagatavot suni mierīgai saskarsmei ar apkārtējo vidi – citiem dzīvniekiem, cilvēkiem, vietām, situācijām un aktivitātēm. Par to, ko nozīmē “socializēts suns” sabiedrībā vērojami dažādi mīti. Piemēram, nereti par “socializētiem suņiem” tiek saukti tie suņi, kas ar visiem grib draudzēties. Patiesībā veiksmīgi socializēts suns ir pašpārliecināts, optimistiski noskaņots suns, kurš spēj mierīgi uztvert apkārtējo pasauli. Doties pastaigās gan klusās, gan trokšņainās, gan neparastās un kairinātājiem pārbagātās vietās, jūtoties komfortabli un mierīgi. Veiksmīgi socializēts suns spēj pastaigu laikā ilgstoši ostīties un iepazīt apkārtni savā nodabā, nepievēršot uzmanību apkārtējiem cilvēkiem, suņiem un citiem dzīvniekiem. Spēj mierīgi, bez iziešanas uz kontaktu paiet garām gan cilvēkiem, gan suņiem. Spēj mierīgi turpināt ceļu, kad garām pabrauc skaļāks motocikls, smagais kravas auto, vilciens vai cits neierasts kairinātājs. 

Kāds NAV veiksmīgi socializēts suns?

Veiksmīgi socializēts, pašpārliecināts un optimistiski noskaņots suns NAV:

1) bailīgs, nervozs citu cilvēku un suņu klātbūtnē, satraucies par trokšņiem, pārpilnām publiskām vietām;

2) hiperaktīvs un tāds, kas vēlas frontāli skriet virsū katram satiktajam sunim un cilvēkam, lai iepazītos. 

Pārlieku draudzīgi un uzbāzīgi suņi NAV veiksmīgi socializēti suņi. Šādi suņi nemāk mierīgi un pieklājīgi komunicēt ar citiem cilvēkiem un/vai suņiem. Frontāla skriešana virsū, nespēja atsaukties uz saimnieka komandu atgriezties – tās ir pazīmes, ka liecina, ka suns nespēj valdīt pār saviem impulsiem un atrodas pārāk lielā uzbudinājumā, nekontrolē savu rīcību, kā arī neanalizē citu suņu / cilvēku mēģinājumus ar viņu komunicēt (t.sk. vēlmi atteikties no komunikācijas). 

Jāņem vērā, ka frontāla un nekontrolēta virsū skriešana citiem suņiem un cilvēkiem var radīt ļoti nepatīkamas arī draudzīgajam sunim, jo otrā pusē stāvošais suns vai cilvēks no šādas komunikācijas var nobīties un attiecīgi reaģēt, lai sevi pasargātu. Jāatceras, ka ne visiem suņiem un cilvēkiem ir patīkama komunikācija ar svešiem suņiem. Saimnieka pienākums ir mācīt savu suni tā, lai viņš to respektētu. Turklāt reizēm viens vienīgs “mans suns ir draudzīgs” nekontrolēts klāt skriešanas gadījums var sabojāt ilgas apmācības rezultātus sunim, kam ir izveidojusies baiļu reaktivitāte pret citiem suņiem – būsim respektabli pret citu cilvēku darbu ar savu suni! 

Kā izaudzināt veiksmīgi socializētu, pašpārliecinātu un optimistisku suni?

Suņa socializācija un asociāciju veidošanās notiek visa suņa mūža garumā, tomēr vislabāk socializāciju ir sākt jau kucēna vecumā, kad suņa prāts un uztvere ir visfleksiblākā. Socializējot kucēnu, svarīgi pievērst uzmanību socializācijas intensitātei, jo pie ne-sociālas uzvedības var novest gan nepietiekama socializācija, gan pārlieku intensīva un strauja socializācija (ļoti izplatīta kļūda suņu audzināšanā!). Pakļauj kucēnu jaunām pieredzēm un situācijām pakāpeniski, vērojot viņa ķermeņa valodas un sekojot “emociju kausiņa” piepildījumam. 

Veiksmīgas suņa socializācijas priekšnosacījums – saimnieka zināšanas par suņa dabiskajām pamatvajadzībām, psiholoģiju, emocijām un ķermeņa valodu. Uzzināt vairāk par šīm tēmām vari suņu & saimnieku skolas “My Perfect Dog” pamata lekcijās suņu saimniekiem. 

Neatkarīgi no suņa vecuma, saimniekam ikdienā primāri ir jāstrādā pie miera koncepta mācīšanas un kontakta ar saimnieku stiprināšanas, lai primāri visa socializācija ar apkārtējo pasauli ārpus mājām sunim notiktu kopā ar saimnieku – sadarbojoties, fokusējoties, pakļaujoties uz saimnieku. Liec uzsvaru uz mierīgu, neitrālu pieredžu veidošanas – māci mierā, pakāpeniski (!), pielāgojoties suņa emocionalitātei, uztvert apkārt esošos kairinātājus, apstākļus, vietas, dzīvās būtnes. Atceries, ja strādā ar suņa socializēšanu, kam jau ir izveidojusies baiļu reaktivitāte vai hiperaktivitāte konkrētu kairinātāju (piemēram, svešu cilvēku vai suņu) klātbūtnē, socializācijas process prasīs laiku un pacietību – asociāciju maiņa un reakcijas pārveide nav ātrs process, turklāt tas prasa pielāgošanos konkrētā suņa limitiem! Lai no tā izvairītos, socializē suni jau laikus! 

Ja neesi drošs par to, kā pareizi socializēt savu suni, nebaidies konsultēties ar suņu uzvedības speciālistu. 

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"