Uzpurņa lietošana suņa apmācībā un ikdienas menedžmentā

Uzpurnis ir rīks, kas nepelnīti ieguvis negatīvu slavu un pamatā tiek asociēts ar agresīviem, neapmācītiem un bīstamiem suņiem. Patiesībā tas daudzās situācijās viennozīmīgi ir sunim draudzīgākais un ētiskākais risinājums, salīdzinot ar dažādām “korekcijas” ierīcēm (savelkošajām kaklasiksnām, asajām jeb prong kaklasiksnām, elektrošoka siksnām u.tml.). Atšķirībā no “korekcijas” siksnām, uzpurnis nerada diskomfortu, ja vien ir izvēlēts sunim atbilstošs modelis un suns pie uzpurņa ir pieradināts. Kā arī uzpurnis nesniedz negatīvas pieredzes, diskomfortu vai sāpes, kā to dara augstākminētās ierīces to izmantošanas laikā.

Šai rakstā apskatīsim, kādās situācijās uzpurnis var būt noderīgs un pat ieteicams, kā arī to, kā pareizi pieradināt suni pie uzpurņa nēsāšanas, lai tas viņam neradītu stresu un diskomfortu.

annie-spratt-rzqecC64d6o-unsplash

Uzpurņa izvēle un suņa pieradināšana pie tā nēsāšanas

Pirmais priekšnosacījums, kas jāņem vērā – jāizvēlas sunim ērts uzpurņa modelis. Tam jābūt gana platam, lai suns varētu atvērt muti un vajadzības gadījumā elsot, padzerties, kā arī paņemt saimnieka doto ēdienu. Uzpurnis nedrīkst spiest, berzt, aizsegt suņa redzeslauku vai kādā citā veidā radīt sunim diskomfortu. Suņu purnu formas ir ļoti atšķirīgas, tādēļ katram sunim piemērotākais uzpurņa modelis var nedaudz atšķirties. Ilgstošai lietošanai nekādā gadījumā neizvēlies uzpurni, kas suņa muti tur ciet – tas var būt bīstami suņa veselībai un pat dzīvībai, jo suns, kas nevar atvērt muti, var ļoti ātri pārkarst! 

Otrais priekšnosacījums – suns pie uzpurņa ir jāpieradina pakāpeniski. Pat visērtākais uzpurnis sunim var radīt stresu, ja suns netiek ar to iepazīstināts pamazām, būvējot pozitīvas asociācijas.

Uzzini, kā pieradināt suni pie uzpurņa lietošanas šajā video:

Situācijas, kurās uzpurņa lietošana ir ieteicama vai pat obligāta:

  • Veterinārārsta apmeklējumi: it īpaši, ja zini, ka sunim ārsta apmeklējums rada stresu vai arī ir paredzētas procedūras, kas potenciāli sunim var radīt sāpes. Atceries, ka pilnīgi visām dzīvām būtnēm sāpju ietekmē var ieslēgties pašaizsardzības mehānisms – pat tiem, kas ikdienā ir ļoti draudzīgi un nekad iepriekš nav izrādījuši agresiju. Pilnīgi jebkurš suns var iekost un incidentu gadījumā par to atbildība ir jāuzņemas saimniekam. 
  • Suns ēd no zemes nevēlamas lietas/ēdienus: lai gan pamatā šī problēma ir risināma ar apmācību, jāņem vērā, ka apmācības process aizņem laiku – nav iespējams panākt to, ka suns pilnībā atsakās no ēšanas no zemes pāris dienu laikā! Uzpurnis palīdzēs pasargāt suni no nevēlamu lietu apēšanas apmācību laikā. It īpaši svarīgi tas ir suņiem, kam ir alerģija vai citas veselības problēmas, kuru dēļ ir stingri jāseko līdzi tam, lai suns neapēstu neko, izņemot viņiem paredzēto barību. 
  • Sabiedriskajā transportā: daudzviet, tai skaitā Latvijā, sabiedriskā transporta lietošanas noteikumi paredz, ka sunim, neatkarīgi no uzvedības, ir jāvalkā uzpurnis. 
  • Suņu frizētavas apmeklējumi: kopšanas procedūras sunim var radīt bailes un diskomfortu, īpaši suņiem, kas nav sajūsmā par dažādiem neierastiem pieskārieniem ķermenim. Arī bailes var iniciēt suņa košanu. 
  • Tavam sunim patīk spēlēs ar citiem suņiem daudz kost: ja Tavs suns mēdz ar citiem suņiem spēlēties pārāk aizrautīgi, rotaļās daudz kožot un bieži aizmirstot kontrolēt košanas stiprumu – ne visi satiktie suņi var justies komfortabli ar šādu spēles pieeju!
  • Izteikts mednieka instinkts: ja tavs suns izrāda vēlmi ķert un kost kaķiem, putniem, savvaļas zvēriem, uzpurņa lietošana palīdzēs nodrošināt tik svarīgo neizdošanos apmācības laikā (atceries – suns atkārto darbības, kas izdodas jeb nes vēlamo rezultātu!), kā arī pasargās citas dzīvās būtnes.
  • Jebkurās paaugstināta stresa, neikdienišķās situācijās: suns no stresa un bailēm/diskomforta var noreaģēt ar mēģinājumu kost jebkuram, kas ir viņa tuvumā, arī saimniekam.
  • Suns nejūtas komfortabli kopā ar citiem suņiem/cilvēkiem, mēdz būt reaktīvs vai pat agresīvs: ja Tavs suns vēl nav iemācījies veiksmīgi komunicēt ar svešiem cilvēkiem vai suņiem, bet zini, ka no saskarsmes izvairīties var nesanākt, uzpurnis ir drošākais veids, kā pasargāt sevi un savu suni, kā arī citus iesaistītos cilvēkus/dzīvniekus no bīstamām situācijām. 
  • Ja suns ar zobiem ķeras drēbēs, rokās, kājās: arī gadījumos, ja suns to dara pozitīva satraukuma dēļ, Tavs pienākums ir nodrošināt, lai suns nerada kaitējumu citiem cilvēkiem.  

Atceries – pat, ja Tev šķiet, ka Tavam sunim pašlaik nav aktuāla uzpurņa lietošana, nav iespējams prognozēt to, kad šāda iespēja var negaidīti rasties. Šī iemesla dēļ rekomendējam pieradināt pie uzpurņa valkāšanas jebkuru suni, lai vajadzības gadījumā suns šo darbību uztvertu mierīgi. 

Kā arī uzpurņa lietošana neatceļ suņa apmācību un suņa ikdienas menedžmetu, iespēju robežās nepakļaujot suni situācijām, kam viņš nav gatavs. 

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"