Vai esmu gatavs sunim?

Suņa ienākšana ģimenē ir liels un atbildīgs lēmums. Šai rakstā apkopojam galvenos jautājumus, kas kārtīgi jāapdomā, lai saprastu – vai pašlaik esmu gatavs kļūt par suņa saimnieku?

My perfect dog

Vai man ir pietiekami laika resursi?

Viens no svarīgākajiem jautājumiem, ko apdomāt, pirms lēmuma par suņa pieņemšanu ģimenē - laika resursi. Laiks ir nepieciešams ne tikai pastaigām un kopīgām spēlēm, bet arī apmācībai, jo sevišķi sākuma periodā. Papildus tam, jārēķinās, ka sākumā suni nevarēs atstāt vienu (jo īpaši kucēnus, taču arī pieaugušus suņus). Sunim palikt vienam ir jāmāca pakāpeniski, pretējā gadījumā radām risku, ka var izveidoties atšķirtības trauksme, jo būšana vienam nav sunim dabisks stāvoklis. Ar pareizu apmācību sunim var iemācīt mierīgi uztvert palikšanu mājās vienam, taču tāpat jāatceras, ka suns ir sociāls dzīvnieks un viņam mūsu kompānija ir svarīga. Suņi nav radīti, lai diendienā būtu vieni padsmit stundas, tāpēc ir svarīgi apdomāt arī savu dzīvesveidu un tā piemērotību sunim. 

Vai visi ģimenes locekļi atbalsta lēmumu par suņa ienākšanu ģimenē?

Suņa ienākšana ģimenē ir lēmums, kas nopietni jāpārrunā ģimenes locekļu starpā. Svarīgi, lai visi ģimenes locekļi šo lēmumu atbalsta, kā arī panāk vienošanos – kādas būs katra atbildības, kā suni audzināsim, kādi būs mājas noteikumi. Noteikumos ir svarīgi ievērot nemainību. Piemēram, ja vienojaties, ka suni no galda nebarosiet vai neļausiet kāpt uz dīvāna, šis noteikums ir jāievēro visiem, lai neradītu sunim apjukumu par to, kas tad īsti ir atļauts un kas nē.

Vai man ir pietiekami finansiālie resursi?

Kvalitatīva suņa barošana, apmācība, vakcinācija, veselības pārbaudes, pareizs pastaigu ekipējums, atbilstoša gulta, rotaļlietas u.c. - tas viss prasa finansiālos līdzekļus. Turklāt jārēķinās, ka var gadīties arī neplānoti izdevumi, piemēram, par veterinārajiem pakalpojumiem.

Vai man ir pietiekamas zināšanas (ja nē - vai esmu gatavs mācīties)?

"Ko tad sunim daudz vajag - paēst, pagulēt, nokārtoties un paspēlēties?" Nebūt ne! Lai nodrošinātu kvalitatīvu dzīvi savam sunim, ir nepieciešamas (mūsdienīgas!) zināšanas par suņu uzvedību, psiholoģiju, dabiskajām pamatvajadzībām, ķermeņa valodu. Uzņemot ģimenē citas sugas pārstāvi, mēs uzņemamies pienākumu saprast viņa uzvedību un vajadzības. Jāatceras, ka suns nav cilvēks un viņa emocijas, psiholoģija un ķermeņa valoda atšķiras no mūsējām! /Te pieejamas noderīgas izglītojošas lekcijas!/

Papildus tam, pirms suņa uzņemšanas ģimenē, ir svarīgi kārtīgi izpētīt izvēlēto šķirni un tās īpatnības. Piemērotāko šķirni izvēlēties tikai pēc izskata vai izmēra -tas nav atbildīgs lēmums! Jāizvērtē arī šķirnei raksturīgais temperaments, aktivitātes līmenis un citi faktori. Ja izvēlies dot mājas bezšķirnes sunim, drošākais veids ir meklēt jauno ģimenes locekli patversmēs, kur ar suni ir iespējams iepazīties, izvērtēt jūsu temperamentu saderību. 

Apdomā arī iespēju dot mājas pieaugušam sunim vai senioram. Patversmēs ir neskaitāmi suņi, kas gaida savas mājas un ir gatavi būt vislabākie draugi! Pieaudzis suns vai suns seniors var būt piemērota izvēle cilvēkiem, kas vēlas mierīgāku, nobriedušāku suni. Starp citu, par spīti mītiem, suni mācīt var jebkurā vecumā, tāpēc nebaidies apmeklēt suņu skolu arī ar pieaugušu suni vai senioru.  

Piemērotākā suņa izvēlē patiešām ir vērts ieguldīt laiku, jo tas ir lēmums, kas noteiks – kāda būs jūsu kopdzīve turpmāko daudzu gadu garumā.
/Starp citu - pie mums vari pieteikties uz konsultāciju pirms suņa ienākšanas ģimenē!/

Vai apzinos, ka tā ir atbildība ilgu gadu garumā?

Uzņemot suni ģimenē, tu uzņemies par viņu atbildību visa mūža garumā. Neatkarīgi no tā, kā mainīsies dzīves apstākļi, darba vieta, dzīvesvieta u.t.t., suns būs un paliks tava atbildība. 

Vai esmu gatavs tam, ka pieredze ar suni var arī nebūt tāda kā esmu iztēlojies?

Reizēm, jo īpaši meklējot pirmo suni vai atkārtoti ņemot kādas konkrētas šķirnes suni, cilvēkiem jau ir konkrētas ekspektācijas, kāda būs viņu ikdiena ar suni un kāds būs pats suns. Tomēr jāpatur prātā, ka katrs suns ir unikāls un tikpat unikālas būs attiecības un kopdzīve, kas veidosies starp suni un saimnieku un arī starp suni un apkārtējo pasauli. Ar apmācību ir iespējams panākt daudz, tomēr ir jārespektē arī katra individuālā suņa temperaments un personība. Būs lietas, kas saimniekam patiks un, iespējams, būs arī negaidīti izaicinājumi, kuriem kopā būs jātiek cauri.Tas viss piederas pie suņa uzņemšanas ģimenē. 

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē ikvienu suni - jo ikviens suns ir perfekts, it īpaši sava mīļā saimnieka acīs!

Zīmols "My Perfect Dog" piedāvā suņu un to saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, seminārus saimniekiem, kā arī suņu pieskatīšanas pakalpojumus, ja dodaties atvaļinājumā un Jums jūsu mīluli nav kam atstāt uz pienācīgu aprūpi.

Saziņai

Suņu apmācības treneres & uzvedības speciālistes Līgas tel.nr.

+371 26488490

Seko "My Perfect Dog"