Kucēnu socializācija – došanās uz jaunajām mājām un pirmās dienas kopā

Kad esi pieņēmis lielo un atbildīgo lēmumu mājās vest kucēnu, ir svarīgi zināt vairākas lietas, lai jūsu kopdzīve sāktu veidoties pozitīvi jau no pirmās dienas. Viena no šīm lietām ir kucēnu socializācija. Šai rakstā pastāstīsim par pirmo kucēna socializācijas soli – kucēna vešanu mājās un iejušanos jaunajā dzīvesvietā. 

pexels-daniel-bendig-846083

Dzīves sākumā par to, kā kucēns izzina pasauli, ir atbildīga viņa mamma. Pēc tam, kad kucēns ir nonācis pie jaunajiem saimniekiem, šī loma ir jāuzņemas viņiem. Lai socializācija pēc kucēna nošķiršanas no mammas turpinātos veiksmīgi, saimniekam ir svarīgi saprast suņa dabiskās pamatvajadzības, ķermeņa valodu, kā arī to, ka socializēšana ir jāveic pakāpeniski, ievērojot suņa limitus (sasteigta socializācija var novest pie pretējā efekta gaidītajam – kucēns paliks nevis aizvien drošāks, bet gan bailīgāks!). Limitus saprast palīdzēs jau pieminētā ķermeņa valoda, par ko ir atrodami dažādi informācijas avoti – gan grāmatas (piemēram, grāmata angļu valodā Turid Rugaas “On Talking Terms With Dogs”), gan arī mūsu - suņu & saimnieku skolas “My Perfect Dog” - izveidotas teorijas nodarbības, kas sastāv no 2 daļām (latviešu valodā, katra ap 2h ilga). Šīs divas teorētiskās lekcijas vari iegādāties ieraksta formātā, rakstot šeit!

Īsumā par to, kas jāņem vērā, vedot kucēnu mājās un pavadot kopā pirmās dienas jaunajās mājās:

 • Ja tas ir iespējams, pirms vešanas mājās būtu vēlams braukt ar kucēnu iepazīties vairākas reizes. Ja kucēns ar jaunajiem saimniekiem jau būs pazīstams, tas padarīs pierašanu pie pārmaiņām vieglāku. 
 • Vēlams no kucēna iepriekšējās dzīvesvietas (audzētāja, patversmes) paņemt līdzi kādu kucēna sedziņu vai mantiņu. Arī tas palīdzēs sajusties drošāk jaunajās mājās. Paņemto priekšmetu sākumā noteikti nevajag mazgāt, lai uz tā saglabājas kucēnam pierastā smarža.
 • Mašīnā kucēnu labāk turēt klēpī vai vismaz savā tuvumā un nodrošināt ērtu, mīkstu un siltu sēdēšanas/gulēšanas vietu (segu vai suņa gultiņu). Ja kucēnu uzreiz ieliksiet būrī bagāžniekā, tas var radīt papildus stresu. 
 • Stresa mazināšanai automašīnā var izsmidzināt suņiem paredzēto nomierinošo feromonu aerosolu (difūzera veidā to var lietot arī mājās adaptācijas periodā). 
 • Pirms kucēna ievešanas mājās vērtīgās (piemēram, dārgas kurpes, somas) un kucēnam bīstamās lietas (piemēram, indīgus augus, asus priekšmetus) jānoliek nepieejamā vietā.
 • Kucēnam jāļauj jaunā mājvieta iepazīt pašam – ostīties, pasēdēt, nogulties, kur viņam labāk gribas. Ja ir kāda vieta, kur suni noteikti nevēlies laist, to vajadzētu padarīt nepieejamu jau iepriekš.
 • Pirmajās dienās kucēnam ir jānodrošina miers. Nevajag kucēnu mazgāt vai pakļaut citām iespējami satraucošām manipulācijām. 
 • Svarīgi kucēnu pirmajās dienās neatstāt mājās vienu. Suns ir sociāls dzīvnieks, un viņam ir jāmāca palikt vienam, turklāt tas jādara ļoti pakāpeniski. Pakāpeniskuma neievērošana var novest pie atšķirtības sindroma izveidošanās.
 • Saimnieka galvenais uzdevums pirmajās dienās – vērot kucēnu. Skatīties, kas viņam patīk un kas – nepatīk. Cik droši vai nedroši viņš jūtas. Visi novērojumi noderēs vēlākajā socializācijas procesā un apmācībā.  
 • Ja kucēns jūtas gana droši, vari sākt ar viņu arī spēlēties, piemēram, izmantojot garenās virves tipa mantas. Taču būtu svarīgi nodrošināt arī tādas rotaļlietas, ar kurām kucēns var droši spēlēties pats, bez saimnieka iesaistes (piemēram, kongi, ēdiena bumbas u.t.t. – galvenais, lai mantas nav viegli sagraužamas, norijamas). Šādas mantas palīdzēs kucēnam pakāpeniski kļūt patstāvīgākam, darboties savā nodabā. 
 • Galvenais atceries – nesalīdzini savu kucēnu ar citiem. Katrs suns ir individuāls, ar savu raksturu un temperamentu. Tas, cik ātri kucēns iejutīsies jaunajās mājās, būs lielā mērā atkarīgs no viņa individuālajām iezīmēm (pašpārliecinātības, optimisma). Neuztraucies, ja tas nenotiek tik strauji, kā biji iecerējis! 

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē ikvienu suni - jo ikviens suns ir perfekts, it īpaši sava mīļā saimnieka acīs!

Zīmols "My Perfect Dog" piedāvā suņu un to saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, seminārus saimniekiem, kā arī suņu pieskatīšanas pakalpojumus, ja dodaties atvaļinājumā un Jums jūsu mīluli nav kam atstāt uz pienācīgu aprūpi.

Saziņai

Suņu apmācības treneres & uzvedības speciālistes Līgas tel.nr.

+371 26488490

Seko "My Perfect Dog"