
Praktiski padomi,
kā veidot bērna un suņa sadarbību un savstarpējās attiecības
Par to, kā sagatavoties suņa vai bērna ienākšanai ģimenē un vispārīgiem pamatprincipiem, kas jāņem vērā, organizējot bērna un suņa kopdzīvi, rakstījām šai rakstā. Šoreiz pievērsīsimies suņa un bērna attiecību veidošanas praktiskajiem aspektiem jeb noteikumiem, ko mācīt bērnam par sadarbību ar suni un sunim – par sadarbību ar bērnu.

Ko mācīt bērnam par sadarbību ar suni:
- Māci bērnam atpazīst suņa nomierinošos un stresa signālus, lai bērns jau agrā vecumā mācās izprast suņa sajūtas un attiecīgi reaģēt (pārtraukt savu rīcību, ja sunim tā sagādā diskomfortu, stresu).
- Māci netraucēt suni, kamēr viņš ēd un neaiztikt viņa ēdienu. Arī tad, ja suns to spēj paciest un samierināties ar bērna klātbūtni, jo mēs nevaram 100% precīzi prognozēt katra suņa pacietības limitus. Un kāpēc gan radīt potenciāli bīstamas situācijas, ja varam no tām izvairīties?
- Māci neaiztikt guļošu suni. Iespēja netraucēti izgulēties ir dabiska suņa pamatvajadzība. Māci bērnam - ja vēlies komunicēt ar suni, pasauc suni. Ja suns izvēlēsies iziet uz komunikāciju ar bērnu – lieliski, lai sākas viņu kopīgais laiks! Tomēr, ja suns nevēlas nākt, nevajag viņam šo komunikāciju uzspiest. Suns nav bērnu aukle un arī ne rotaļlieta, suns ir dzīva būtne ar savām emocijām un vajadzībām. Tās neievērojot, mēs varam izprovocēt potenciāli nepatīkamas un bīstamas situācijas.
- Māci bērnam, ka sunim ir tiesības nevēlēties spēlēties. Ja suns mēģina atkāpties vai kā citādi izrāda savu nevēlēšanos komunicēt ar bērnu, nepieļauj, ka tavs bērns turpina sunim aktīvi piedāvāt savu uzmanību – skriet viņam pakaļ, gulties virsū u.t.t.
- Dod iespēju bērnam vērot un piedalīties suņa apmācībā (taču suņa apmācība nevar būt bērna pienākums un atbildība!), kopīgi izklaidēties caur dažādiem apmācību uzdevumiem (komandu izpildi), mentālajām aktivitātēm.
- Māci bērnam, kā motivēt suni uz vēlamu rīcību. Māci, ka uz suni nedrīkst bļaut, viņam nedrīkst sist, kniebt vai kā citādi darīt pāri.
- Māci pieklājīgi un mierīgi sveicināties ar suņiem – no tupus stāvokļa vai stāvot ar nedaudz pagrieztu sānu pret suni un pastieptu roku. Ja suns iet klāt uz sasveicināšanos – lieliski! Ja suns atsakās no komunikācijas, tad māci turpmāk šim sunim ar savu uzmanību neuzbāsties.
- Māci neiet klāt svešiem suņiem! Nekad bez svešu suņu saimnieku atļaujas pajautāšanas - nedrīkst iet pie cita suņa - ne pieaugušie, ne bērni! Ne visiem suņiem ir patīkama svešinieku uzmanība. Sveša suņa komforta zonas pārkāpšana var beigties ar suņa uzbrukumu, pie kura turklāt vainīgs ir klāt nākošais cilvēks, nevis suns, kam tas ir dabisks distanci palielinošs signāls, ko izprovocējusi mūsu neatbilstošā uzvedība!
- Pats galvenais ņem vērā - bērns vēros jūsu sadarbību ar suni un to kopēs - piedomā, kā tu pats sadarbojies un komunicē ar suni dažādās ikdienas situācijās!
Ko mācīt sunim par sadarbību ar bērnu:
- Māci sunim būt mierīgam, kamēr bērns skraida, lēkā, spēlējās ar mantiņām, jums vai citiem bērniem. Šeit noderēs uzdevums “miers uz paaugstinājuma”, kur suns tiek motivēts palikt mierā savā vietiņā caur gardumu došanu periodiski par izturību vai graužamo aktivitāti, kamēr bērns spēlējas. Vairāk par miera mācīšanu lasi te.
- Māci sunim būt mierīgam un nediedelēt, kamēr bērns ēd, kā arī māci nesēdēt zem/pie bērna krēsla, lai gaidītu zemē nokrītošo ēdienu. Arī šo uzvedību var mācīt, izmantojot uzdevumu “miers uz paaugstinājuma”, kā arī mācot sunim neēst no zemes bez atļaujas (sunim jāiemācās neņemt ēdienu, kas atrodas / nokrīt uz zemes, kamēr nav dota komanda “drīkst”).
- Māci sunim sadarboties ar bērnu, kad bērns piedāvā sunim iziet uz komunikāciju caur mentālajām aktivitātēm, sadarbības uzdevumiem (komandu izpildi). Veidojot suņa un bērna sadarbību, sākotnēji vienmēr paliec blakus un velti nedalītu uzmanību suņa un bērna uzvedības vērošanai. Ja nepieciešams, abu komunikāciju mierīgi pārtrauc. Ja sadarbības laikā suns mēģina bērnam ēdienu raut ārā no rokām, palīdzi sunim palikt mierīgam, izmantojot rokas signālu, kas aicina nomierināties, atteikties.
- Māci sunim nelēkt bērnam virsū, momentā suņa uzvedību caur mieru pārtraucot un pārvirzot uz citu vēlamu uzvedību. Paralēli māci bērnam, kā rīkoties, ja suns lec virsū – neskriet, nekliegt, bet tā vietā mierīgi griezt sunim muguru.
Vienmēr atceries - par suņa un bērnu uzvedību atbildīgs ir pieaugušais! Atbildību par savstarpējo attiecību veidošanu nevar atstāt “pašplūsmā”. Jo rūpīgāk strādāsi pie bērna un suņa attiecību veidošanas, jo mierīgāka un veiksmīgāka būs jūsu ikdiena.



Par "My Perfect Dog"
"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.
"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.
Saziņai
+371 27993370
liga@myperfectdog.lv
Seko "My Perfect Dog"

Par "My Perfect Dog"
"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.
"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.
Saziņai
+371 27993370
liga@myperfectdog.lv
Seko "My Perfect Dog"