Suņu apmācības un ikdienas koncepti:

miers

Suņu un saimnieku skola “My Perfect Dog” nodarbībās īsteno pozitīvo konceptu apmācību, kas sunim veido fleksiblu domāšanu, māca mieru, fokusu un sadarbību ar saimnieku, tā palīdzot pieņemt pareizus lēmumus dažādās ikdienas situācijās un motivējot vēlamo uzvedību. Šī apmācības pieeja balstās uz vairākiem pamatkonceptiem. Vairāk par tiem un suņu psiholoģiju uzzināsiet 1.izglītojošajā vebinārā suņu saimniekiem.

Šajā rakstā parunāsim par vienu no tiem – emocionālo mieru. 

Emocionālais miers ir veiksmīgas suņa apmācības pamats. Ja suns nav emocionāli mierīgs, viņš nespēj adekvāti reaģēt, pieņemt sakarīgus lēmumus, nespēj mācīties - gluži kā cilvēks augsta stresa situācijās. Vienkāršoti izsakoties, emocionālais miers ir spēja “saglabāt vēsu prātu”, palikt mierīgam dažādās situācijās. 

Emocionālais miers ir koncepts, kas sunim būtu jāmāca jau no kucēna vecuma, jo tas ir laiks, kad varam ielikt pamatus suņa uzvedībai visa turpmākā mūža garumā, veidot emocionāli stabilu un mierīgu suni. Tomēr, izmantojot pozitīvu un individuālajam sunim piemērotu apmācību, emocionālo mieru mācīt par vēlu nav nekad – šo konceptu var apgūt arī pieauguši suņi un pat suņi seniora vecumā. Uzskats, ka apmācīt var tikai kucēnus un jaunus suņus, ir mīts, kuram nav vietas mūsdienīgā suņu apmācībā!

Siņi vietā mierīgi guļ

Īsumā par to, kas veido suņa emocionālo mieru un kā to veicināt (uzskaitītie emocionālā miera elementi derēs suņa apmācībai jebkurā vecumā!):

  • Emociju kausiņšrunājot par emocionālo mieru, pirmais un galvenais, kas ir jāsaprot katram suņa saimniekam, ir tas, ka katram sunim ir tā dēvētais “emociju kausiņš”. Emociju kausiņš ir suņa kapacitāte tikt galā ar pozitīvo un negatīvo stresu. Kad emociju kausiņš ir pilns, suns vairs nespēj pieņemt sakarīgus lēmumus un būt mierīgs. Strādājot pie emocionālā miera koncepta, saimniekam ir jāseko līdzi, lai suņa emociju kausiņš nepārpildās – tātad, suni nedrīkst pakļaut stresainām situācijām (vienalga, vai tas būtu pozitīvs stress, piemēram, priecājoties kopā ar citiem suņiem vai negatīvs stress, piemēram, staigājot pa trokšņainu ielu) ilgāk, nekā suns tam ir gatavs. Saimniekam ir jārespektē suņa pašreizējās spējas un limiti. Ja šis princips tiks ievērots, suņa kapacitāte tikt galā ar dažādiem kairinātājiem ar laiku pieaugs. Ja tomēr emociju kausiņš kādreiz ir pārpildījies (suns paliek nervozs, reaktīvs, hiperaktīvs), ir svarīgi dot tam laiku “attīrīties” – palīdzēt sunim nonākt mierīgā vidē un uzturēties tur gana ilgi, lai suns tiktu galā ar uzkrātajām emocijām. Visefektīvāk emociju kausiņš tīrās miega laikā. 
  • Mentālie stimuli / mentālās aktivitātes – emocionālā miera veidošanā milzīgu lomu spēlē mentālie stimuli. Sunim mentālā stimulācija ir nepieciešama kā iekštelpās, tā āra pastaigās. Suns pasauli “lasa” ar ožas palīdzību, tādēļ viens no efektīvākajiem veidiem, kā nodrošināt mentālos stimulus, ir pavisam vienkārši ļaut sunim ostīties. Suni nevajag steidzināt, jāļauj iepazīt smaržas tik ilgi, cik ilgi viņš to vēlas. Jāatceras, ka pastaiga pagalmā sunim nevar aizstāt pastaigu ārpus tā, jo pagalmā visas smaržas jau ir pazīstamas – šeit mentālā stimulācija būs daudz vājāka (tiesa gan, tas neizslēdz iespēju izmantot pagalmu dažādām citām sunim vērtīgām mentālajām aktivitātēm!) Iekštelpās mentālos stimulus var nodrošināt ar ostīšanās paklājiņiem, “gudrajām spēlēm” un citām mentālajām aktivitātēm. Iedvesmu mentālajām aktivitātēm vari meklēt rakstā “Mentālās aktivitātes sunim”
  • Kvalitatīvas un sunim piemērotas fiziskās aktivitātes – sunim ir būtiski nodrošināt arī pietiekamas un kvalitatīvas fiziskās aktivitātes. Šeit gan uzsvars jāliek uz “konkrētajam sunim piemērotas”, jo katram indivīdam, atkarībā no viņa vecuma, šķirnes, temperamenta, veselības stāvokļa un citiem faktoriem, nepieciešamais fizisko aktivitāšu daudzums un intensitāte var būtiski atšķirties. Nodarbinot suni fiziski, galvenais ir atcerēties, ka bez iepriekšējas sagatavošanas sunim nedrīkst dot augstas intensitātes nodarbes (piemēram, skriešanu kopā ar saimnieku vai skriešanu blakus velosipēdam), kā arī suņa aktivitātē vēlams saglabāt proporciju 40:60, kur 40% ir fiziskās aktivitātes, bet 60% - mentālās. Ja aktivitātes būs par daudz, suns pārstimulēsies un tiks panāks tieši pretējais efekts – tā vietā, lai paliktu mierīgs, jūsu četrkājainais draugs kļūs vēl aktīvāks. 
  • Kong un citi graužamie – emocionālā miera veidošanā liela loma ir arī košļāšanai un graušanai, kas ir dabiska suņa uzvedība. Nodrošiniet sunim iespēju grauzt, piemēram, dažādus kaltējumus, Kong rotaļlietas vai citas sunim drošas graužamlietas.
  • Desensibilizācija – desensibilizācija ir suņa reakcijas uz apkārtējiem stimuliem mazināšana, kas ļauj saglabāt mieru dažādās situācijās. Desensiblizācija kucēna vecumā (un arī vēlāk) ir tikpat svarīga kā socializācija, taču par to nereti tiek aizmirsts. Suņa reakciju uz apkārtējiem stimuliem varat mazināt ar dažādiem paņēmieniem, piemēram, pakāpeniski (!) radinot pie dažādiem kairinātājiem, apbalvojot mierīgas uzvedības, mācot komandu “Miers uz paaugstinājuma” u.tml. 
  • Uzslavas miera laikā – mācot sunim emocionālo mieru, ļoti būtiski ir uzslavēt suni brīžos, kad viņš ir pieņēmis lēmumu konkrētā situācijā reaģēt mierīgi. Piemēram, nelekt virsū ciemiņiem, nesākt trakot ieraugot ēdiena bļodu, neskriet klāt svešiem suņiem un cilvēkiem u.tml. Tomēr jāatceras, ka saimniekam ir jāpalīdz sunim pieņemt pareizos lēmumus, jāveido ciešas un pozitīvas savstarpējās attiecības, sadarbība. Mēs nevaram gaidīt, ka mūsu četrkājainie draugi bez palīdzības mierīgi spēs uztvert visu trauksmainajā cilvēku pasaulē notiekošo!
  • “Miers uz paaugstinājuma” – “miers uz paaugstinājuma” ir lielisks uzvedums, ar ko strādāt, mācot sunim emocionālo mieru. Laika gaitā šis uzdevums sunim iemācīs, ka jebkurš paaugstinājums ir patīkama, droša vieta, kur patverties stresa situācijās (gan pozitīvās, gan negatīvās), kā arī vieta, kur atrasties ikdienā dažādās situācijās tāpēc, ka tā būs gana liela vērtība suņa skatījumā. Kā to panākt? Lai to iemācītu, pirmkārt, no saimnieka puses būs nepieciešama liela pacietība, lai ļautu sunim pieņemt pašam lēmumus. Otrkārt, šī uzdevuma galvenais mērķis ir likt sunim domāt PAŠAM. Mēs, saimnieki, tikai nedaudz ievirzam suni pareizajā virzienā un tad apbalvojam un slavējam katru šajā uzdevumā pieņemto vēlamo suņa rīcību, tādā veidā motivējot sunim vēlēties atrasties uz paaugstinājuma, kā arī būt tur mierīgam un pacietīgam, jo tā liksies forši pašam sunim! 
  • Veselības stāvoklis – emocionālo mieru, tāpat kā jebkuru citu suņa uzvedību, ievērojami ietekmē suņa veselības stāvoklis, tādēļ ir būtiski regulāri konsultēties ar veterinārārstu, īpaši brīžos, kad pamani mājdzīvnieka uzvedības izmaiņas.

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"