Suņu apmācības un ikdienas koncepti:

FLEKSIBILITĀTE

Suņu un saimnieku skola “My Perfect Dog” īsteno pozitīvo konceptu apmācību, kas sunim veido fleksiblu domāšanu, māca mieru, fokusu un sadarbību ar saimnieku, tā palīdzot pieņemt pareizus lēmumus dažādās ikdienas situācijās un motivējot vēlamo uzvedību. Šī apmācības pieeja balstās uz vairākiem pamatkonceptiem: emocionālo mieru, atteikšanos, fleksibilitāti, optimismu & pašpārliecinātību, kontaktu ar saimnieku & fokusēšanos, impulsu kontroli & aktivitātes maiņu. Vairāk par konceptiem un suņu psiholoģiju uzzināsiet 1.izglītojošajā vebinārā suņu saimniekiem. 

Šajā rakstā stāstīsim par fleksibilitātes konceptu.

pexels-pixabay-35638 (1)

Fleksibilitāte ir suņa spēja mierīgi, bez stresa pielāgoties dažādām situācijām. Tā ir svarīga gan situācijās, kad suņa ikdienā notiek izmaiņas (piemēram, tiek mainīts barošanas laiks vai suns uz laiku tiek atstāts pieskatīšanai pie draugiem/radiem), gan arī tieši pretēji – situācijās, kad nemainīgā rutīna tiek īstenota, bet tā sunim rada stresu (piemēram, saimnieks paņem rokās pavadu, lai dotos pastaigā). Spēja būt fleksiblam un pielāgoties daudzveidīgām situācijām ir svarīga jebkuram sunim, tomēr īpaši nozīmīga tā būs tiem suņiem, kuru saimniekiem ir daudzveidīga un dinamiska ikdiena – piemēram, ja plāno četrkājaino mīluli ņemt līdzi ciemos, kopīgos piedzīvojumus u.tml. 

Nedaudz vairāk par to, kas veido fleksibilitāti un kā to mācīt savam sunim:

  • Saistība ar citiem apmācības pamatkonceptiem. Fleksibilitātes koncepts ir cieši saistīts ar emocionālā miera konceptu, kā arī ar pašpārliecinātības un optimisma konceptiem. Ja vēlies stiprināt savā sunī fleksibilitāti, vēlams strādāt ar visiem iepriekšminētajiem konceptiem, jo tie visi ir savstarpēji papildinoši.
  • Maini rutīnu. Sāc ar suņa ikdienas analīzi. Mēģini saprast, kuras ikdienas rutīnas sunim sagādā stresu un kuras ne. Rutīnas maiņa ir jāveic tajās darbībās, kas sunim rada stresu. Pievērs uzmanību gan pozitīvajam stresam, gan negatīvajam stresam. Sāc ar nelielu izmaiņu ieviešanu stresu radošajās rutīnās. Piemēram, ja suns pārlieku sapriecājas un sāk trakot, ieraugot saimnieka rokās pavadu (pozitīvais stress), sāc pa brīdim ņemt rokās pavadu bez nolūka iet ārā, panēsā to apkārt un noliec vietā. Savukārt, ja suns sāk smilkstēt un citādi izrādīt satraukumu, kolīdz kaut nedaudz aizkavējies barošanas laiks (negatīvais stress), maini ēdināšanas laiku, rutīnu (plašāk lasi zemāk, punktā – Atsakies no ēdiena bļodas).
  • Ievies suņa ikdienā daudzveidību. Pieradini suni pie daudzveidības. Maini pastaigu maršrutus, ēdiena izbarošanas veidus un laikus, iepazīstini suni ar saviem draugiem, citiem dzīvniekiem u.t.t.  Vislabāk sākt apmācību jau kucēna vecumā, tomēr nekas nav nokavēts arī tad, ja tev mājās ir jau pieaudzis suns. Galvenais suņa socializēšanā ar vietām/cilvēkiem/dzīvniekiem/situācijām ievēro pakāpeniskumu un respektē suņa limitus. Nepakļauj suni pieredzēm, kam viņš nav gatavs! 
  • Atsakies no ēdiena bļodas. Daudzveidīga dienas ēdiena devas izbarošana ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā ieviest izmaiņas suņa ikdienas rutīnā. Izmanto iespēju ar katru ēdiena kumosu sunim kaut ko iemācīt. Baro ēdienu caur mentālajām aktivitātēm, dod grauzt, apbalvo ar ēdienu par pareizi pieņemtiem lēmumiem pastaigās, apmācībās u.tml. Protams, daļu ēdiena vari izbarot no ēdiena bļodas, tomēr centies vismaz daļu no dienas devas pasniegt daudzveidīgāk. Īpaši būtiski tas ir suņiem ar izteikti labu ēstgribu, kam stresu rada jau ēdienreizes tuvošanās laiks.
  • Apbalvo suņa pareizi pieņemtos lēmumus. Suņa spēja domāt un pieņemt lēmumus ir viens no fleksibilitātes stūrakmeņiem. Ļauj sunim domāt pašam – gan risinot mentālās aktivitātes, gan apmācībās un ikdienas situācijās. Apbalvo suni, kad viņš ir pieņēmis pareizu lēmumu. Piemēram, nomierinājies un aizgājis savā vietiņā, kad mājās ierodas ciemiņi, nav meties pie sveša suņa u.tml. Arī pamatpaklausības apmācība var būt domāšanas treniņš, pie nosacījuma, ka tā tiek atbilstoši īstenota.

Atceries – stress neizgaist!

Paturi prātā, ka stress, kas rodas ikdienas rutīnu dēļ, neizzūd, līdzko situācija ir beigusies. Tas uzkrājas tā dēvētajā suņa “emociju kausiņā”, un emociju kausiņš attīrās pakāpeniski, īpaši – miega laikā. Jo “emociju kausiņš” ir pilnāks, jo suns būs stresaināks, nemierīgāks. Rutīnu radītajam stresam ir būtiska ietekme uz suņa kopējo emocionālo stāvokli.

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"