SUŅU APMĀCĪBAS UN IKDIENAS KONCEPTI:

Atteikšanās

Suņu un saimnieku skola “My Perfect Dog” īsteno pozitīvo konceptu apmācību, kas sunim veido fleksiblu domāšanu, māca mieru, fokusu un sadarbību ar saimnieku, tā palīdzot pieņemt pareizus lēmumus dažādās ikdienas situācijās un motivējot vēlamo uzvedību. Šī apmācības pieeja balstās uz vairākiem pamatkonceptiem: emocionālo mieru, atteikšanos, fleksibilitāti, optimismu & pašpārliecinātību, kontaktu ar saimnieku & fokusēšanos, impulsu kontroli & aktivitātes maiņu. Vairāk par konceptiem un suņu psiholoģiju uzzināsiet 1.izglītojošajā vebinārā suņu saimniekiem. 

Šajā rakstā aprakstām atteikšanās konceptu. 

Atteikšanās koncepts ir saistīts ar suņa spēju atlaist vai atteikties no vērtīgām lietām, kā arī spēju aiziet prom no gan pozitīvi, gan negatīvi satraucošām situācijām. Atteikšanās koncepts ir būtisks dažādās ikdienas situācijās, piemēram, 1) brīžos, kad suns sajūt mednieka instinktus un sāk dzīt pēdas meža dzīvniekam, 2) pastaigas laikā atrod viskārdinošāko nenosakāmas izcelsmes atkritumu, ko ļoti gribas pagaršot (starp citu - te raksts par to, kā rīkoties, ja suns ēd no zemes) un 3) situācijās, kad sunim pārāk lielu (pozitīvo vai negatīvo) stresu rada cilvēku vai citu suņu satikšana. 

atteikšanās koncepts - suns aizgriež prom galvu

Atteikšanās, tāpat kā jebkurš cits pamatkoncepts, sunim ir jāmāca pakāpeniski, izturoties cieņpilni un saprotoši pret suņa dabiskajām pamatvajadzībām, emociju kausiņu (emocionālā uzbudinājuma pakāpi) un arī individuālajām rakstura iezīmēm.  Tas, cik viegli vai grūti sunim būs īstenot atteikšanās konceptu, lielā mērā ir atkarīgs no suņa rakstura un temperamenta. Mierīgiem, nosvērtiem suņiem atteikšanās, iespējams, nāks vieglāk, savukārt impulsīvu un emocionālu suņu īpašniekiem atteikšanās koncepta stiprināšanā var būt jāiegulda vairāk darba. Un tas ir normāli, jo katrs suns, tāpat kā katrs cilvēks, ir atšķirīgs! Atrodot pareizu un suni motivējošu individuālo pieeju, atteikšanās konceptu var nostiprināt jebkurā sunī. 

Nedaudz par to, kas veido un kā sunim mācīt atteikšanos:

  • Saistība ar citiem apmācības pamatkonceptiem. Atteikšanās koncepts ir cieši saistīts ar vairākiem citiem konceptiem, kurus izmanto pozitīvajā konceptu apmācībā – ar mieru, optimismu, pašpārliecinātību un impulsu kontroli. Ja vēlamies sunī stiprināt spēju atteikties, ir jāstrādā arī ar uzdevumiem, kas stiprina šos konceptus.
  • Cel savu vērtību suņa acīs. Atteikšanās koncepta īstenošanā lielu lomu spēlē saimnieka vērtības celšana suņa acīs. Atteikšanās priekš suņa var būt ļoti sarežģīta darbība, jo tā bieži vien nozīmē instinktu vadītas/dabiskas uzvedības apturēšanu (piemēram, ēšanu no zemes vai meža dzīvnieku pēdu dzīšanu). Saimnieka vērtību suņa acīs ceļ gan kvalitatīvs kopīgi pavadīts laiks, gan pozitīvas, uz motivāciju balstītas apmācības uzdevumi, kas ir vērsti uz kontakta ar saimnieku stiprināšanu.
  • Uzmanības pievēršanas skaņa. Māci sunim uzmanības pievēršanas skaņu. Izvēlies skaņu, ko izmantosi (piemēram, “Hei!”, svilpienu u.tml., bet ne suņa vārdu, ko izmantojam arī daudzās citās ikdienas situācijās!), lai pievērstu sev suņa uzmanību un radi sunim ar to pozitīvas asociācijas. Uzmanības pievēršanas skaņa palīdzēs sunim pārslēgties no viena fokusa (piemēram, pēdu dzīšanas, riešanas uz citu suni) uz citu fokusu (šai gadījumā saimnieku). 
  • Kustības nodrošināšana. Atteikties palīdz arī kustība prom no pozitīvi/negatīvi satraucošās situācijas. Šis punkts ir īpaši būtisks pastaigās pavadā – saimniekam ir jābūt spējīgam īstenot pareizu pavadas menedžmentu, palīdzot sunim aiziet prom no situācijas, suni neraujot un nevelkot.
  • (Kvalitatīva) pamatpaklausības apmācība. Šeit matemātika ir pavisam vienkārša – jo suns labāk reaģē uz komandām, jo labāk spēj atteikties. Tiesa, jāpiebilst, ka ar “plikām” komandām vien nepietiks. Teiksim, komanda “Šurp!” parastā, mierīgā situācijā ir vienkārša. Tomēr, kolīdz “Šurp!” ir jāīsteno situācijās, kas sevī iekļauj aiziešanu prom no sunim interesantas situācijas/nodarbes, tas jau ir daudz sarežģītāk. Tādēļ ir svarīgi pievērst uzmanību tam, lai apmācībā suns tiktu mācīts domāt un pieņemt pareizus lēmumus, kuri tiek apbalvoti, nevis tikai pildīt pamatpaklausības komandas, kas nesniedz nekādu prieku sunim. Ja suns jutīsies motivēts un tam patiks apmācības, tad suns GRIBĒS sadarboties ar saimnieku un pildīt pamatpaklausības komandas.
  • Vēro savu suni, iesaisties un palīdzi! Saimniekam ir jāsaprot, ka katram sunim ir savs individuālais “emociju kausiņš” un stresa noturība. Ja stress ir pārkāpis līmeni, kas sunim attiecīgajā dzīves brīdī ir par daudz, suns nebūs gatavs īstenot atteikšanos. Šādās situācijās saimniekam ir jāiesaistās un jāpalīdz sunim tikt prom no situācijas, turklāt jādara tas mierīgi. Jo biežāk suns nonāks situācijās, kam viņš nav gatavs, jo lielākas problēmas var rasties atteikšanās un citu konceptu stiprināšanā nākotnē. Savukārt, ja saimnieks ņems vērā suņa limitus, apmācībā būs novērojams lielisks, pakāpenisks progress. Kā saprast, ka stresa ir par daudz? Vēro suņa ķermeņa valodu – suns pats tev pateiks priekšā, kad situācijā nejūtas komfortabli. Mūsdienās ir pieejamas daudz vērtīgas grāmatas par suņa ķermeņu valodu. Piemēram, Turid Rugaas “On Talking Terms with Dogs”, kur apskatīti suņa ķermeņa valodas pamati, kurus būtu vērtīgi pārzināt katram, kura ģimenē ir suns.

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"