SUŅU APMĀCĪBAS UN IKDIENAS KONCEPTI:

OPTIMISMS & PAŠPĀRLIECINĀTĪBA

Suņu un saimnieku skola “My Perfect Dog” īsteno pozitīvo konceptu apmācību, kas sunim veido fleksiblu domāšanu, māca mieru, fokusu un sadarbību ar saimnieku, tā palīdzot pieņemt pareizus lēmumus dažādās ikdienas situācijās un motivējot vēlamo uzvedību. Šī apmācības pieeja balstās uz vairākiem pamatkonceptiem: emocionālo mieru, atteikšanos, fleksibilitāti, optimismu & pašpārliecinātību, kontaktu ar saimnieku & fokusēšanos, impulsu kontroli & aktivitātes maiņu. Vairāk par konceptiem un suņu psiholoģiju uzzināsiet 1.izglītojošajā vebinārā suņu saimniekiem. 

Šajā rakstā aprakstīsim optimisma un pašpārliecinātības konceptu.

Optimistisks un pašpārliecināts suns ir mierīgs, uztver lietas/notikumus bez lieka stresa un ir atvērtāks apmācībai, kā arī arvien jaunām pieredzēm, kas tiek piedzīvotas. Optimistisks un pašpārliecināts suns ātri neuzvelkas, nekļūst regulāri bailīgs un reaktīvs vai agresīvs.

pexels-helena-lopes-3114143 (1)

Optimisms un pašpārliecinātība ir tas koncepts, kas jāpilnveido sunī jau no agra kucēnu vecuma, tomēr optimismu un pašpārliecinātību var celt sunim jebkurā vecumā.

Saimnieka pienākums un atbildība ir nodrošināt savam sunim daudzveidīgu, pozitīvu vai neitrālu pieredzi dažādās dzīves situācijās, apzinoties, ka suns mācās bez apstājas un tas, ko viņš pieredz savā ikdienā veido viņa optimisma un pašpārliecinātības līmeni.

Kā veicināt sunī optimismu un pašpārliecinātību?

  1. Kucēna pareizai socializācijai ir ļoti būtiska loma optimisma un pašpārliecinātības koncepta izveidošanai un nostiprināšanai sunī. Socializāciju parasti sāk mājās, pakāpeniski pārejot uz pagalmu un vēlāk dodoties jau plašākā sabiedrībā, rādot sunim dažādas daudzveidīgas, jaunas lietas, vietas, cilvēkus, suņus, utt.. Taču, kas būtiski - pareiza suņa socializācija nozīmē, ka tas tiek darīts ļoti pakāpeniski, pielāgojoties konkrētajam sunim - indivīdam, vērojot suņa emocijas un ķermeņa valodu.
  2. Jebkurā vecumā socializāciju ar sunim jaunām, neierastām vai pat dīvainām lietām, tādā veidā ceļot optimismu un pašpārliecinātību, var organizēt caur spēli “Lietu bardaks”. Tas nozīmē, ka sunim drošā vidē, tiek salikti visdažādākie priekšmeti izpētei – piemēram, kartona kastes, lietussargs, maisiņi, pudeles, katliņi, mīkstās mantiņas, utt. Pēc tam tiek telpā vai pagalmā ielaist suns, un viņam tiek dota iespēja pašam savā tempā izzināt visu. Šis uzdevums arī izteiksmīgi parāda suņa temperamentu un to, cik pārliecināts un optimistisks viņš jūtas ap dažādiem jauniem objektiem, vietām utt. 
  3. Socializācijas periodā (2 - 5 mēneši) ir svarīgi sunim nodrošināt tikai pozitīvas vai neitrālas pieredzes, jo jebkura negatīva pieredze veicinās pesimismu un nepārliecinātību sunī, it īpaši konkrētajās situācijās. Attiecīgi, jo vairāk negatīvu pieredžu, jo bailīgāks, nepārliecinātāks suns izaugs. Tāpēc būtiski ir atcerēties šo faktu - labāk, lai sunim pieredzes ir mazāk, bet tās visas ir pozitīvas vai neitrālas, nekā pārforsēta socializācija, kad suns bez apstājas tiek vests uz dažādām vietām un pieredzējis dažādus notikumus, kas bieži vien bijuši daudz par diskomfortablu, nepatīkamu vai bailīgu konkrētajam sunim. 
  4. Suņa pašpārliecinātību un optimismu motivēs arī veiksmīgs, ciešs un uzticams kontakts ar saimnieku. Ja sunim ir labs kontakts ar saimnieku un saimnieks uzticas sunim, savukārt suns - saimniekam, tas būtiski ietekmēs suņa uzvedību un pašsajūtu.
  5. Formēšana jeb uzvedību transformējošās spēles. Spēlējot ar suni tādas mentālās spēles, kur saimnieks sunim nesaka un nerāda neko priekšā, aicinot suni pašam domāt un piedāvāt konkrētu darbību / uzvedību. Attiecīgi, kad mēs novērojam uzvedību vai darbību, kas mūs apmierina - mēs apbalvojam suni, tādā veidā ne tikai ceļot suņa pašpārliecinātību un veicinot apziņu, ka suns ir pats spējīgs domāt un pieņemt pareizus lēmumus, bet arī motivējot sunī optimismu ikdienā.

Spēles, kas palīdzēs celt suņa optimismu & pašpārliecinātību:

1. “Lietu bardaks” jeb dažādu objektu (piemēram, kartona kaste, lietussargs, rotaļu lācis, krēsls apgāzts otrādi, iepakojumi, veci drēbju gabali no radiem, kaimiņiem) izvietošana vienā telpā.
2. “Šķēršļu josla” jeb dažādu objektu izvietošana pa telpu vai pagalmā, lai sunim būtu iespēja līst cauri, virsū, iekāpt iekšā utt.
3. Priekškāju novietošana uz paaugstinājuma.
4. Spēle ar konusu, labprātīgi ievietojot suņa purniņu konusā.
5. “Middle” jeb nostāšanās starp saimnieka kājām.
6. Pudele vai kaste ar troksni.

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē ikvienu suni - jo ikviens suns ir perfekts, it īpaši sava mīļā saimnieka acīs!

Zīmols "My Perfect Dog" piedāvā suņu un to saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, seminārus saimniekiem, kā arī suņu pieskatīšanas pakalpojumus, ja dodaties atvaļinājumā un Jums jūsu mīluli nav kam atstāt uz pienācīgu aprūpi.

Saziņai

Suņu apmācības treneres & uzvedības speciālistes Līgas tel.nr.

+371 26488490

Seko "My Perfect Dog"