SUŅU APMĀCĪBAS UN IKDIENAS KONCEPTI:

IMPULSU KONTROLE & AKTIVITĀTES MAIŅA

Suņu un saimnieku skola “My Perfect Dog” īsteno pozitīvo konceptu apmācību, kas sunim veido fleksiblu domāšanu, māca mieru, fokusu un sadarbību ar saimnieku, tā palīdzot pieņemt pareizus lēmumus dažādās ikdienas situācijās un motivējot vēlamo uzvedību. Šī apmācības pieeja balstās uz vairākiem pamatkonceptiem: emocionālo mieru, atteikšanos, fleksibilitāti, optimismu & pašpārliecinātību, kontaktu ar saimnieku & fokusēšanos, impulsu kontroli & aktivitātes maiņu. Vairāk par konceptiem un suņu psiholoģiju uzzināsiet 1.izglītojošajā vebinārā suņu saimniekiem. 

Šajā rakstā stāstīsim par īpaši būtisku, bet diezgan sarežģītu konceptu - impulsu kontroli un aktivitātes maiņu.

Impulsu kontroles un aktivitātes maiņas koncepts ietver sevī intensīvu darbu ar suni, tāpēc šeit ir svarīga pareiza un uz motivāciju balstīta apmācība. Lai panāktu labākus rezultātus un zināšanas nostiprinātos, ir svarīgi regulāri darboties ar suni ne tikai esot nodarbībās, bet arī ikdienā (gan iekštelpās, gan esot ārā).

pexels-janko-ferlic-2886043

Kas ir impulsu kontrole?

Impulsivitāte ir strauja mirkļa rīcība, neapdomājot darbības sekas. Atšķirībā no mums cilvēkiem, suņi ir oportūnisti un viņi parasti darbojas dabisku instinktu vadīti. Instinkti sunim liek īstenot tādu uzvedību kā skriešana pakaļ kustīgiem objektiem, pēdas saošana un dzīšanās tai pakaļ, ēšana no zemes, skriešana virsū aiz bailēm, dzenot prom no sevis vai skriešana virsū aiz prieka, ieraugot kādu pazīstamu cilvēku vai dzīvnieku.

Tāpēc suņa saimniekiem ir svarīgi iemācīties, kā motivēt savu suni pārslēgties no konkrētā impulsa uz citu tam vērtīgu un patīkamu aktivitāti, kā arī apmācības procesā jau preventīvi sagatavot suni dažādām situācijām, kur suns ar laiku pats iemācīsies kontrolēt savus impulsus un nomierināties dažādās izaicinošās situācijās, lai veidotu cieņpilnas un uzticamas savstarpējās attiecības. Impulsu kontrole nozīmē apturēt suni, esot kaut kādā procesā, piemēram, komandas "STOP" izpildīšana, brīdī, kad suns bija uzsācis medīt vai skriet pretī kādam sunim. 

Medības ir vajadzība, kas padara suni laimīgu un šī dabiskā instinkta apspiešana var tikai sabojāt jūsu savstarpējās attiecības ar suni. Vēlme dzīt medījumu ir pilnīgi normāla un dabiska sunim, taču cilvēku pasaulē tā tiek uzskatīta par problēmuzvedību tās dažādo iespējamo bīstamo iznākumu dēļ. Medību suņiem un dzinējsuņiem, kuru darba specifika ir strādāt pašiem par sevi, ir īpaši grūti izpildīt “STOP”, jo tas ir pret viņu dabu. Tāpēc ir svarīgi apzināties, kāds ir mūsu suns, viņa dabiskie impulsi, nemēģināt no tā visa “tikt vaļā”, bet pagriezt to sev vēlamā rakursā, strādājot uz regulāru apmācību, spēlējoties ar suni un šo visu apvienojot kopā. 

Kas ir aktivitātes maiņa?

Uzbudinājums ir fizioloģisks un psiholoģisks stāvoklis, esot nomodā un reaģējot uz dažādiem kairinātājiem, kā rezultātā palielinās sirdsdarbība, asinsspiediens, maņu modrība, mobilitāte un spēja reaģēt uz dažādām situācijām. Aktivitātes maiņa nozīmē mācīt sunim līdzsvarot sevi un kontrolēt savas emocijas, lai vienlīdz mācētu kā uzbudināties, tā arī nomierināties.

Īsumā par to, kā mācīt un motivēt sunim impulsu kontroli un aktivitātes maiņu:

  • Ievēro pastaigu struktūru. Strukturē pastaigas, lai veicinātu sunim situācijas ar izdošanos. Katrā pastaigā būtu jāietver tādas sadaļas kā nokārtošanās, miera osta, ostīšanās spēles un dzīšanas spēles.
  • Necīnies pret suņa dabu, bet pārvirzi instinktu. Palīdzi sunim kontrolēt tā vēlmi medīt veselīgākā veidā, nodrošinot kopīgas aktivitātes un spēles, kas ietver gaisa ostīšanu medījuma virzienā, medījuma pētīšanu un pielavīšanos medījumam, taču neietver reālu medījuma ķeršanu un plēšanu.
  • Atklāj jaunus veidus, kā izpaust suņa vēlmi medīt drošā un kontrolētā veidā, pielietojot tādas medību aizstājējspēles kā ēdiena vai mantiņas meklēšana koka mizā vai zālienā, acu kontakta spēle vai pa ceļam nozaudētas mantiņas meklēšana, cilvēku (saimnieka) meklēšana, mantiņas ķeršana pēc konkrētas komandas, saimnieka ķeršana pēc komandas, mantiņu cīņas spēles.
  • Uzbūvē savstarpējās attiecībās spēcīgu “avārijas signāla pogu”, lai bīstamās situācijās pārtrauktu medījuma dzīšanu – komanda “STOP”.
  • Izveido sākuma un beigu frāzes. Māci sunim aktivitātes maiņu, sākot un beidzot spēli ar komandām “Aiziet” un “Viss”, iemāci nomierināties pēc aktīvas spēles. 
  • Pielāgojies sunim - kas motivē tieši viņu? Ir nepieciešama veiksmīga pieredze, lai sunim neizdotos īstenot dzīšanos, bēgšanu vai ķeršanu, bet tā vietā apstāties, noreaģēt uz saimnieku un atgriezties, tāpēc sunim ir svarīga motivācija un saimnieka vērtība, balstoties uz savstarpējām uzticamām attiecībām. 
  • Strādā pie pamatkomandu apguves, lai ar laiku spēles varētu papildināt ar kādu komandu izpildi, kas noved suni pie vēlamā rezultāta, tādā veidā mācot sunim sadzirdēt saimnieka dotās komandas arī tad, kad adrenalīna līmenis ir augsts un apkārtējo impulsu uztveršanas spēja ir samazināta.
  • Esi pozitīvs, slavē suni par pareizu uzvedību, lai sunim ir patīkami visi augstāk minētie impulsu kontroles uzdevumi. Šie uzdevumi strādās efektīvi tikai tad, kad sunim tie sagādās prieku un būs kā daļa no spēles nevis aprobežojums.

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"

PDTE-Logo2

Par "My Perfect Dog"

"My Perfect Dog" ir zīmols, kas reprezentē lieliskas un harmoniskas attiecības suņa un saimnieka starpā, kur saimnieks ir izglītots un zinošs, savukārt suns izprasts un atbilstoši aprūpēts, socializēts un apmācīts, balstoties uz pret suni ētisku, dabisku un uz motivāciju balstītu apmācību.

"My Perfect Dog" piedāvā suņu un viņu saimnieku apmācību, suņu uzvedības konsultācijas, socializācijas pastaigas suņiem, kā arī teorētiskus un praktiskus seminārus saimniekiem.

Saziņai

+371 27993370
liga@myperfectdog.lv

Seko "My Perfect Dog"